На помолу крај 50-годишњег оружаног сукоба у Колумбији?

Сукоб љевичарских герилаца групе ФАРК и владиних снага Колумбије који траје више од пет деценија могао би бити окончан новим преговорима на Куби Главни преговарач герилске групе Револуционарне оружане снаге Колумбије (FARC ) објавио је да би се оружани сукоб могао приближити своме крају. Иван Маркез, који учествује у преговорима с колумбијском владом на Куби, […]

недеља, јул 21, 2013 / 12:13

Сукоб љевичарских герилаца групе ФАРК и владиних снага Колумбије који траје више од пет деценија могао би бити окончан новим преговорима на Куби

Главни преговарач герилске групе Револуционарне оружане снаге Колумбије (FARC ) објавио је да би се оружани сукоб могао приближити своме крају. Иван Маркез, који учествује у преговорима с колумбијском владом на Куби, позвао је љевичарске странке и синдикате да и они дају свој допринос постизању мира.

Влада жели да се мировни споразум постигне до новембра, али Маркез упозорава да не треба журити.

"Могуће је (постићи споразум до новембра)… Али да би то постигли потребно је вријеме. Лош мировни споразум гори је од рата", рекао је он у разговору за колумбијску телевизију РЦН.

Колумбија: Нашмркавање изборима

Први директни преговори између највеће колумбијске побуњеничке групе и владе покренути су у новембру 2012. године.

Главни владин преговарач Хумберто де ла Кале каже да је циљ колумбијске владе да приволи побуњенике да одложе оружје и да се укључе у политички процес.

Двије стране већ су се договориле око аграрне реформе, али се преговори настављају око пет осталих тачака – о политичкој партиципацији, разоружању, трговини дрогом, правима жртава и начину спровођења мировног споразума.

Ипак, у Боготи је доста људи скептично око Маркезове изјаве и сматрају да марксистички герилци користе мировне преговоре да би добили на времену и прегруписали се.

Колумбијски премијер одбио преговоре са ФАРК

"Нико не би требао да сумња у наше озбиљне намјере. Због тога смо овдје у Хавани", одговара Маркез. "Ратови не трају вјечно. Сигурни смо да се 50-годишњи оружани сукоб у Колумбији ближи крају", истакао је.

Према његовим ријечима, ФАРК је анализирао слична искуства у свијету, а његови представници састали су се и с припадницима Ирске републиканске армије (ИРА). "Најважније је осигурати да оружје не буде доступно и да се његова употреба максимално смањи и забрани", истакао је Маркез.

Влада процјењује да је 600.000 људи погинуло од како су почели сукоби 60-тих година прошлог вијека и да је због борби интерно расељено око три милиона људи.

Претпоставља се да ФАРК има око 8000 бораца, што је упола мање од 16.000 колико их је било 2001.

Ово је четврти озбиљан покушај постизања мировног споразума од почетка сукоба раних 60-тих година прошлога вијека.

Колумбија: ФАРК и влада постигли договор



Оставите одговор