На данашњи дан у Терезину умро Гаврило Принцип

На данашњи дан прије 96 година умро је Гаврило Принцип, чији је атентат на аустроугарског престолонасљедника Франца Фердинанда у Сарајеву Бечу послужио као изговор за војну инвазију на Србију. Принцип је рођен је у јулу 1894. године у околини Грахова. Његово здравље од најранијег дјетињства било је нарушено и боловао је од туберкулозе. У Сарајеву […]

понедељак, април 28, 2014 / 13:06

На данашњи дан прије 96 година умро је Гаврило Принцип, чији је атентат на аустроугарског престолонасљедника Франца Фердинанда у Сарајеву Бечу послужио као изговор за војну инвазију на Србију.

Принцип је рођен је у јулу 1894. године у околини Грахова. Његово здравље од најранијег дјетињства било је нарушено и боловао је од туберкулозе.

У Сарајеву је похађао Трговачку школу, а потом и гимназију из које је избачен пошто је откривено да је члан једне антиаустријске организације.

Због атентата на Франца Фердинанда пред суд је 12. октобра 1914. године изведено 25 младих људи.

Од шест атентатора пет је било млађих од 21 године, што их је, према тадашњем закону, чинило малољетним.

Осуђени су 29. октобра на дугогодишње затворске казне и смрт вјешањем. Гаврило, који је био малољетан, осуђен је на 20 година затвора.

Казну је прво издржавао у Сарајеву, а потом у Терезину, у данашњој Чешкој.

На зиду ћелије у Терезину Принцип је написао: “Наше ће сјени лутати по Бечу, ходати по двору, плашити господу…”.

Имао је рану на прсима

Гаврило Принцип умро је 28. априла 1918. године, само неколико мјесеци пред распад Аустро-Угарске.

Државне власти Краљевине СХС пренијеле су 1921. године тијела атентатора у Сарајево, гдје су сахрањени у заједничку гробницу, капелу видовданских хероја.

Мост у Сарајеву, недалеко од мјеста атентата, добио је 1918. године спомен- плочу и назив по Гаврилу Принципу.

Власти Федерације БиХ, које овај чин не сматрају историјским, промијенила су назив моста у Латинска ћуприја, а плочу уклониле.

Родна кућа Гаврила Принципа, запаљена је у Другом свјетском рату, а обновљена 1964. године као музеј који је чувао успомену на јунака са Тромеђе, све до рата 1992-95. године, када је поново запаљена.

Ауто, Гаврилов пиштољ и окрвављена униформа Франца Фердинанда налазе се у Војноисторијском музеју у Бечу. Метак који је убио Фердинанда изложен је у чешком граду Конопиште.



Оставите одговор