Музика српског композитора прати америчке експедиције у свемир

Композитор Александар Симић био је у петак гост америчке агенције за истраживање свемира, НАСА.

понедељак, јануар 19, 2015 / 00:06

Симић је прије неколико година домаћој и свјетској публици представио своје капитално дјело под називом Зодијак – 12 карактерних комада за клавир и симфонијски оркестар.

Уз посредовање америчког Стејт дипартмента у пројекат се укључила и НАСА, која је за музику Симићевог Зодијака обезбиједила сет од 12 видео инсталација које су настале на основу материјала које су на Земљу послале различите мисије, попут Војаџера и Хабла.

Дјело је својеремено премијерно изведено у Финској, али су НАСА инсталације, које живо извођење музике претварају у мултимедијално интергалактичко путовање и прави музичко-сценски спектакл, први пут приказане у Београду, на Симићевом концерту који је отворила астронауткиња Марша Ајвинс.

Ајвинсова и Симић су тада представили и кратка предавања о Нилу Армстронгу, првом човјеку који је ступио на мјесец и Михајлу Пупину, за кога већи дио српске јавности углавном не зна да је био један од 14 оригиналних оснивача НАЦА, која је била претеча данашње НАСА.

Симић је Танјугу рекао да је током званичне посјете поред најновијег ДВД издања са музиком Зодијака и НАСА инсталацијама однио и поклоне са Пупиновим ликом, подсјећајући овом приликом и америчку јавност на важан цивилизацијски допринос чувеног српско-америчког научника и пулицеровца, по коме је названа и најважнија библиотека на Универзитету Колумбија у Њујорку.


У центру за лансирање НАСА свемирког програма у Кејп Каневералу, високи званичници агенције су разговарали са Симићем о даљој будућности Зодијака, као "дјела којим се одаје омаж вјечитој и дубокој вези између звијезда и човјечанства, и кроз умјетност и музику широкој публици представљају достигнућа у освајању свемира".

У плану је коришћење дјела као својеврсне интерактивне инсталације у оквиру НАСА Кенеди центра, као и музичко-сценски догадјај којим би се обиљежило 25 година од лансирања Хабл телескопа, што је огромно признање за пројекат младог српског умјетника.

Симић је за Танјуг изјавио да је "цео пројекат наравно велика част, али и фантастична прилика да се људи кроз један други жанр, као што је класична музика, на забаван и приступачан начин подсете на важност науке у нашим животима".

– НАСА је од свог оснивања дала преко 40 хиљада патената које су данас у употреби већине човечанства, попут мобилног телефона, ГПС-а, тефлона или синтетичких материјала отпорних на утицаје средине, од азбеста до кевлара. Већина људи када помисли на НАСА, мисли на истраживање свемира и колонизовање других планета, а вероватно највећи значај њеног рада јесте у очувању наше планете – почев од надгледања стања земљине атмостфере до евентуалних скретања трајекторија објеката који би могли да угрозе комплетан живот на земљи. Зато је важност исраживања свемира, за животе свих нас, далеко већа него што често схватамо – рекао је Симић.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор