Мутабџија о демографији: Српска има богати сјевер и сиромашни југ

У Републици Српској ове школске године у први разред кренуће 9.890 ученика, што је за 2,6 одсто мање у односу на прошлу годину, односно за 10 одсто мање у поређењу са школском 2008/2009. годином, што представља озбиљан друштвени проблем, оцијенио је министар просвјете и културе Српске Горан Мутабџија. Мутабџија је на конференцији за новинаре у […]

среда, јул 17, 2013 / 13:26

У Републици Српској ове школске године у први разред кренуће 9.890 ученика, што је за 2,6 одсто мање у односу на прошлу годину, односно за 10 одсто мање у поређењу са школском 2008/2009. годином, што представља озбиљан друштвени проблем, оцијенио је министар просвјете и културе Српске Горан Мутабџија.

Мутабџија је на конференцији за новинаре у Бањалуци рекао да се наставља негативан тренд броја уписаних ученика у основне школе, чему је узрок неповољна демографска слика, гдје се у посљедње три године у просјеку рађа 10.000 становника, а умире скоро 14.000, и која се прије свега односи на привредно неразвијена подручја.

Према његовим ријечима, Република Српска није подијељена на исток и запад, већ на богати сјевер и сиромашни југ, јер иза линије Нови Град, Приједор, Бањалука, Добој, Зворник густина насељености је од више од 100 становника по метру квадратном, а према југу у просјеку 16 становника.

"Неко ту разлику мора да плати и надокнади. То је крупан проблем Републике Српске. Он се највише осјећа у сегменту образовања, кроз велики број подручних одјељења која немају довољан број ученика", истакао је Мутабџија.

Он је додао да ће заједно са Министарством породице, омладине и спорта од јесени кренути са активностима с циљем стварања свијести код свих људи у друштвеној заједници о пронаталитетној политици и свијести о неравомјерној распострањености становништва и негативном природном прираштају.

Мутабџија је нагласио да је највише ученика уписано у Бањалуци, а најмање у Калиновику и Трнову – по шест, те Крупи на Уни и Петрову, гдје је уписано 40 и 50 одсто ученика мање него лани.

"За наредну школску годину није било уписа у 73 подручна одјељења, што потврђује да се наставља тренд наравномјерног размјештаја становништва. У 69 подручних одјељења уписан је по један ученик, а у 142 по два ученика", навео је Мутабџија.
Он је додао да је на подручју Српске прошле године било 187 основних централних школа и 519 подручних одјељења, али да ће се тај број смањити.

"Ове године у шест подручних одјељења имамо два ученика, а у једном подручном одјељењу у Зворнику имао само једног ученика, док у два подручна одјељења у Прњавору и Невесињу нисмо имали уписе и те школе су се угасиле", додао је Мутабџија.

Он је појаснио да ће у другој половини августа сви активи основних и средњих школа направити пресјек стања по питању технолошког вишка и прераспоједеле тог кадра, али да отказа не би требало да буде, или ће бити у најмањој могућој мјери.

Министар је појаснио да ће се у некима од ових одјељења настава, ипак, одвијати, јер је ријеч о повратничким заједницама.

Мутабџија је нагласио да је Влада Српске и ове године обезбиједила бесплатне уџбенике за ученике првих и других разреда основне школе и за ту намјену издвојила 918.000 КМ.
Он је рекао да наставници могу инсистирати само на обавезним уџбеницима.

Министар је истакао да су три школе у Прњавору, Градшици и Бањалуци неусловне за извођење наставе јер имају крупна оштећања, да је извођење наставе у њима упитно са аспекта безбједности, те да ће Министарство са локалним заједницама рјешавати та питања.

Коментаришући враћање плата просвјетним радницима за пет одсто, он је рекао да је до тога дошло на основу позитивних кретања у буџету Српске.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ех како си ти паметан министре, чуј нема подјеле исток-запад, само богати сјевер и сиромашни југ, па власт је на западу, а и ти си потрчао њима на апорт, не на југоисток!
    Густина насељености не означава априори и степен богатства, напротив негдје је то потпуно супротно!

Оставите одговор