Мур: Бугарска је мијењала Устав 85 пута, може и БиХ мало
Замјеник америчког велепосланика у БиХ Џонатан Мур говорио је у интервјуу за "Онасу" о преговорима у вези с формирањем новог сазива Савјета министара БиХ, проведби пресуде Европског суда за људска права у Стразбуру у случају "Сејдић и Финци против БиХ", те осталим обавезама на еуроатлантском путу БиХ. Очекујете ли скоро формирање извршне власти на државном […]
Замјеник америчког велепосланика у БиХ Џонатан Мур говорио је у интервјуу за "Онасу" о преговорима у вези с формирањем новог сазива Савјета министара БиХ, проведби пресуде Европског суда за људска права у Стразбуру у случају "Сејдић и Финци против БиХ", те осталим обавезама на еуроатлантском путу БиХ.
Очекујете ли скоро формирање извршне власти на државном нивоу или ће бити потребно додатно посредовање међународне заједнице у савладавању једногодишње постизборне кризе у БиХ?
-Тешко је предвидјети када би точно могло бити формирано нови Савјет министара БиХ, али се надам да ће се то ускоро десити. Ових дана смо чули да је било више састанака политичких лидера иза затворених врата и то је добра ствар. Надамо се да ће коначно бити ријешено формирање власти у преосталим жупанијама у Федерацији БиХ, као и конституисање новог сазива Савјета министара БиХ. Разговори политичара озбиљнији су него што су некада били и надам се да ћемо до краја године, или можда чак и раније, имати резултате у вези са формирањем новог Савјета министара БиХ.
Истовремено, потребно је испунити захтјеве НАТО-а и Европске уније (ЕУ). Када је ријеч о обвезама из области ЕУ интеграција, ради се о попису становништва, усвајању закона о државној помоћи, а, наравно, потребан је и напредак када је ријеч о реформама у вези са Уставом БиХ. Што се тиче обавеза према НАТО-у, већ дуго је отворено питање војне имовине и надам се да ће и оно ускоро бити ријешено. Ово су питања од велике важности и на њима може радити и тренутни и нови сазив Савјета министара БиХ. Важно је постићи напредак, нарочито у ситуацији када сусједне земље напредују више него БиХ.
У посљедње вријеме спомињу се захтјеви за расписивање изванредних избора, те је и високом представнику Валентину Инзку упућена иницијатива да донесе одлуку о измјенама Изборног закона БиХ којима би било омогућено њихово одржавање. Сматрате ли изванредне изборе добрим рјешењем у тренутној политичкој ситуацији у БиХ?
-Искрено, нисам баш стручњак за ову тему. Познато нам је да се и та могућност спомиње. Знамо да се спомињала и одређена улога високог представника у вези са изванредним изборима. Ипак, не вјерујем да би изванредни избори ријешили садашње проблеме.
Вјерујете ли да ће након формирања нове државне извршне власти бити показано више спремности за компромис и доношење одлука које су битне за напредак БиХ у еуроатлантским интеграцијама, с обзиром на то да ће нови сазив, по свему судећи, углавном бити састављен од политичких странака које су обнашале власт и у ранијим мандатима.
-Често слушамо о политичкој вољи или њеном недостатку. Актуелни Савјет министара БиХ још има могућност ријешити неке ствари. Нови сазив би, такође, имао сличне могућности. Нема гаранција да са новом владом иде и више успјеха и корака напријед. Међутим, надамо се да ће, или једним или другим путом, у сваком случају и са новим Парламентом БиХ, бити могуће ријешити нека конкретна питања.
Формирана је парламентарна комисија за припрему амандмана на Устав БиХ и приједлога измјена и допуна Изборног закона БиХ, у контексту извршења пресуде Европског суда за људска права у Стразбуру у предмету "Сејдић и Финци против БиХ". Сматрате ли да ће проведба одлуке у случају "Сејдић и Финци" означити крај уставне реформе у БиХ, с обзиром на различита виђења политичара из два ентитета о овом процесу?
-Чињеница је да дејтонски Устав крши Европску конвенцију о људским правима. Стога је потребно реформисати Устав, а то је и услов за чланство у ЕУ. Када је ријеч о осталим реформама Устава, сматрам да оне више зависе од ЕУ. Према неким информацијама, Бугарска је, прије него је постала чланица ЕУ, морала промијенити Устав 85 пута, ради увођења европских стандарда на разним нивоима и у разним секторима. Спровођење пресуде Европског суда за људска права у случају "Сејдић и Финци против БиХ" мора бити приоритет за БиХ и надамо се да ће надлежна парламентарна комисија наћи практичне идеје.
Међутим, нису ми потпуно јасни рокови када је у питању рад ове комисије. Сумњам да ће за мјесец-два моћи наћи рјешење које је прихватљиво за све странке или за све политичаре. Надам се да ће, ипак, успјети, али ће и након тога сигурно бити потребно провести више реформи Устава.