Мун формирао тим стручњака за приједлог реконструкције ФБиХ

Амерички амбашадор у Сарајеву Патрик Мун објавио је састав групе стручњака која ће радити на припреми приједлога реформисања Федерације БиХ, која би требало да резултира јефтинијом и једноставнијом администрацијом, објавио је на свом блогу амерички дипломата. Експертску групу чине универзитетски професори, правници и други стрчњаци и њихов задатак је да понуде приједлог за расправу о […]

четвртак, јануар 24, 2013 / 13:57

Амерички амбашадор у Сарајеву Патрик Мун објавио је састав групе стручњака која ће радити на припреми приједлога реформисања Федерације БиХ, која би требало да резултира јефтинијом и једноставнијом администрацијом, објавио је на свом блогу амерички дипломата.

Експертску групу чине универзитетски професори, правници и други стрчњаци и њихов задатак је да понуде приједлог за расправу о реформи Федерације на великој конференцији чије одржавање је планирано за прољеће.

Конференција ће, како се очекује, окупити предствнике научне заједнице, невладиних организација и стручњака, а закључци конференције биће достављени политичаима на усаглашавање.

„Замолио сам ту експертску групу да се усредсреди на приједлоге који су политички прагматични и који би могли добити широку подршку свих грађана. Исто тако, замолио сам их да не узимају у разматрање реформе које би даље дјелиле БиХ”, написао је амерички амбасадор.

За чланове експертског тима изабрани су универзитетски професори Мирјана Надаждин, Дефтердаревић и Милет Ласић, Вехид Шехић и бивши предсједник Федерације БиХ Крешимир Зубак, бивши предсједник Уставног суда ФБиХ Касим Трнка, као и срадник Златан Бегић.

Експертска група би требало да обради све пристигле приједлоге о реформи Федерације БиХ, како би их систематизовали за израду приједлога за уставне реформе који ће овог љета бити представљени највишим функционерима власти и политичким челницима.

Амерички диплоата је објаснио да је Федерација БиХ превише сложена, превише скупа и не служи најбољим интересима грађана.

„Ово је расправа о функционалности Федерације и ефикасности Владе ФБиХ, а не само расправа о картама или територијалном реструисању. Ову расправу не би требало злоупотрабити за потицање страхова или забринутости за националне интересе”, додао је Мун и навео да не постоји амерички план за реформе овога ентитета.

Иначе, Федерација БиХ је већи босанскохерцеговачки ентитет, која је настала како би се зауставио рат између Хрвата и Бошњака потписом споразума у Вашингтону у прољеће 1994. којему су гаранти били САД и Република Хрватска. Тада је успостављена и унутрашња структура Федерације БиХ која се састоји од 10 кантона и средње ентитетске власти што је довело до честих преклапања надлежности и прекобројне администрације.

Унутар Федерације БиХ тренутно трају тензије између водећих хрватских и бошњачких странака како би се промјенила власт што је готово немогуће спровести због сложених механизама одлучивања.



0 КОМЕНТАРА

  1. Господине амбасадоре, ако сте стварно заинтересовани да се коначно ријеши та дисфункционална творевина скројена у Вашингтону, онда никако ту немојте дати да приђе господин Трнка.
    Вјерујте да ће те годинама покушавати и на крају бити криви што нисте успјели урадити нешто што је сасвим нормално и у интересу грађана федерације а индиректно добро и за РС.

    Мој вам је приједлог да затворите Лагумџију, Изетбеговића, Човића и Љубића негдје у вашој Нато бази и не дате да се врате док све не договорите.
    Имате ви адуте за њих, вјерујте да ће пристати а и народу неће сметати кад им се фино објасни.

    П.С. ако хоћете да нешто не успије формирајте експертски тим.

Оставите одговор