Монти: За кризу су криве Француска и Њемачка

Италијански премијер Марио Монти изјавио је данас да корјени европске дужничке кризе дјелимично леже у неодговорном руковођењу Њемачке и Француске еврозоном, у вријеме када је монетарни блок тек формиран. Монти је новинарима у Токију рекао да је то што се два највећа играча еврозоне нису придржавала фискалних правила пружило лош примјер остатку континента, пренијела је […]

среда, март 28, 2012 / 11:41

Италијански премијер Марио Монти изјавио је данас да корјени европске дужничке кризе дјелимично леже у неодговорном руковођењу Њемачке и Француске еврозоном, у вријеме када је монетарни блок тек формиран.

Монти је новинарима у Токију рекао да је то што се два највећа играча еврозоне нису придржавала фискалних правила пружило лош примјер остатку континента, пренијела је агенција АФП.

"То је прича из 2003, када је евро још био ‘беба’. Њемачка и Француска су биле земље које су олако третирале јавни дефицит и дуг", поручио је премијер Италије.

Поштовани технократа, који је у новембру на челу треће по величини европске привреде замијенио милијардера и медијског магната Силвија Берлусконија, рекао је да је непоштовање правила које годишњи буџет ограничава на три одсто бруто домаћег производа довело до проблема.

Он је навео да су, упркос препорукама, министри ЕУ одлучили да не казне Француску и Њемачку за прекорачење лимита дефицита.

"Тако су две највеће земље еврозоне имале дефицит уз саучесништво Италије, која је тада предсједавала Савјетом министара ЕУ.
Наравно, ако ‘отац и мајка’ еврозоне крше правила, не можете очекивати да ће их земље као што је Грчка поштовати", оцијенио је Монти, који је био члан Европске комисије почетком 2000-их, када је она предложила санкције за земље које прекораче јавни дефицит.

Европски савјет, састављен од изабраних политичара, ставио је вето на препоруку Комисије.

Премијер Италије посјетио је Јапан у вријеме када Европа и даље посрће под теретом дужничке кризе.

Министри финансија еврозоне састаће се у петак и суботу у Копенхагену да би одлучили да ли ће повећати капацитет европског фонда за спас, будући да се поново јавља забринутост око финансијског здравља Шпаније.

Организација за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) саопштила је јуче да би еврозона требало да повећа свој фонд за помоћ презадуженим чланицама на најмање један билион.



Оставите одговор