Могућ излазак Грчке из еврозоне

Мисија формирања владе дjелује немогуће, а Грчка, која даље тоне у кризу, могла би да буде приморана да организује нове изборе, сматрају аналитичари. Такође, опстанак Грчке у еврозони је под знаком питања јер та земља следећег мјесеца треба да усвоји нове мјере како би уштедјела више милијарди евра да би добила нову траншу помоћи. Предсједник […]

среда, мај 9, 2012 / 12:16

Мисија формирања владе дjелује немогуће, а Грчка, која даље тоне у кризу, могла би да буде приморана да организује нове изборе, сматрају аналитичари. Такође, опстанак Грчке у еврозони је под знаком питања јер та земља следећег мјесеца треба да усвоји нове мјере како би уштедјела више милијарди евра да би добила нову траншу помоћи.

Предсједник Нове демократије Антонис Самарас, чија је странка добила највише гласова на изборима, није успио да оформи владу, а следећи на реду да покуша је Алексис Ципрас, лидер љевичарске коалиције Сириза, која је била другопласирана и оштро се противи мјерама штедње. Како ствари сада стоје, ни љевичар неће успјети у томе, након чега ће покушати лидер социјалистичког ПАСОК Евангелос Венизелос, коме такође предвиђају крах.

Самарас је вратио мандат јер није успио да формира владу која ће подржавати строге мјере штедње. Стога је Ципрас јуче добио мандат да формира владу и најавио коалицију која неће подржати мјере штедње.

– Исцрпићемо све могућности да дођемо до споразума, прије свега с љевичарским снагама, и формирамо владу – рекао је Ципрас.

Међутим, оцјењује се да ни њему неће бити лако да прикупи потребну већину, пошто је комунистичка партија ККЕ већ одбила савезништво с њим, а трећа љевичарска странка, Демократска љевица, добила је само 6,1 одсто гласова, што је недовољно за већину у парламенту. Једини могући већински сценарио који би подразумјевао окупљање противника мјера штедње укључивао би Златну зору, али је Ципрас искључио могућност преговора с њом.

Аналитичар Атанасиос Вамвакидис из америчке банке Мерил Линч сматра да би најгори сценарио био да Грчка не формира владу и да одбаци мјере штедње, јер би је то извело из еврозоне.

– Грчка је у опасности од политичке парализе, а уколико се нађе пред напуштањем ЕУ, то ће имати веома негативне последице по остатак еврозоне – изјавио је Вамвакидис.

Пријети глад

Европске акције јуче су пале због раста забринутости за политичку будућност Грчке, гдје су грађани гласали против штедње и пакета помоћи ММФ и ЕУ.

– Људи траже нови разлог за бригу, а тренутно је то опција да ће Грци преговарати шест сати без постизања договора. Ако ММФ престане да финансира Грчку, тој земљи прети глад – оцјенио је трговац фирме „Хобарт капитал маркетс” Џастин Хак.

Парламент – 300 мјеста

Блок који се противи мјерама штедње:

– Сириза – 52 места
– Комунистичка партија – 26 места
– Демократска љевица – 19 места
– Златна зора – 21 место
– Независни Грци – 33 места
укупно 151 мјесто.

Блок који је за штедњу:

– Нова демократија – 108 места
– ПАСОК – 41 место
укупно 149 мјеста.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор