Митровић: Манипулација идентифкацијом српских жртава

Предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске Недељко Митровић оцијенио је данас да Институт за нестала лица БиХ манипулише идентификацијом 10 ексхумираних од 22 нестала Србина 1992. године из села Залазје код Сребренице. Он је истакао да породице ексхумираних Срба знају да су тијела идентификована, али да Институт то још […]

субота, јул 9, 2011 / 14:08

Предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске Недељко Митровић оцијенио је данас да Институт за нестала лица БиХ манипулише идентификацијом 10 ексхумираних од 22 нестала Србина 1992. године из села Залазје код Сребренице.

Он је истакао да породице ексхумираних Срба знају да су тијела идентификована, али да Институт то још не жели да саопшти, јер је, како је навео, неко рекао да се по питању Срба из Залазја ништа не смије радити прије 11. јула, дана када ће у Поточарима бити обиљежена сребреничка трагедија.

"Очито је да је неко уз нечију блаконаклоност рекао да се, што се тиче идентификације и сахране Срба из Залазја, не смије ништа радити непосредно прије 11. јула, да се не би засјенио церемонијал у Поточарима, када ће бити укопано 613 идентификованих Бошњака", рекао је он и додао да ова манипулација не иде на част ни међународном фактору у БиХ.

Подсјетивши да је помоћник високог представника у БиХ Родерик Мур својевремено обишао подручну канцеларију Института у Бањалуци и истакао позитивне оцјене о раду ове институције, Митровић је овог званичника позвао да сада каже да ли случај Срба из Залазја сматра успјешним радом Института.

"Овакав однос Института наноси додатну бол и огорчење породицама настрадалих и оне то више неће да трпе", рекао је Митровић, оцијенивши да ће се питање проблема несталих Срба у БиХ промијенити када се кадровски ојача Институт и поставе људи који ће процес тражења несталих посматрати универзално, а не политикански.

Породицама 10 ексхумираних од 22 нестала Србина на Залазју код Сребренице 1992. године још 23. марта у лабораторији за идентификацију у Тузли обећано је да ће најдуже за два мјесеца бити обављена идентификација тих посмртних остатака, али то званично још није учињено.

Предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сребренице Младен Грујичић изјавио је раније Срни да је породицама тада речено да су скелети у већини комплетни, да је један без главе, и да ће најдуже за 60 дана бити обавијештене у вези преузимања посмртних остатака, које су жељеле достојно да сахране на Петровдан, када се навршава 19 година од нестанка и око годину дана од ексхумације.



Оставите одговор