Мишковић тражи одлагање суђења

Одбрана власника "Делта холдинга" Мирослава Мишковића, његовог сина Марка, власника "Нибенс групе" Мила Ђурашковића и још осморице оптужених за малверзације у путарским предузећима затражила је данас да се припремно рочиште пред Специјалним судом не одржи док се не стекну услови за фер и правично суђење. Бранилац Мирослава Мишковића Зденко Томановић изјавио је новинарима у паузи […]

понедељак, октобар 14, 2013 / 16:08

Одбрана власника "Делта холдинга" Мирослава Мишковића, његовог сина Марка, власника "Нибенс групе" Мила Ђурашковића и још осморице оптужених за малверзације у путарским предузећима затражила је данас да се припремно рочиште пред Специјалним судом не одржи док се не стекну услови за фер и правично суђење.

Бранилац Мирослава Мишковића Зденко Томановић изјавио је новинарима у паузи припремног рочишта, које је почело данас пред Специјалним судом, да је предао захтјев да се не започне са суђењем.

"Снажна кампања различитих представника државне власти, висок ниво правне некултуре и замена претпоставке невиности са претпоставком кривице, што је кулминирало након одлуке Уставног суда (да је Мишковићу повређено право на правично суђење), указују да у овом моменту нема услова за почетак правичног суђења. Није довољно само да се правда врши, потребно је да се у ту правду верује, али у овом тренутку нема услова да се у њу верује", поручио је Томановић.

Бранилац Мила Ђурашковића, адвокат Зоран Атељевић, објаснио је новинарима разлоге због којих је одбрана окривљених затражила да се припремно рочиште не одржи.

"Не постоје објективне околности за фер и правично суђење, а други разлог је то да се пред овим судом већ води кривични поступак против неколицине оптужених", рекао је Атељевић.

На питање новинара, он је прецизирао да је ријеч о Милу Ђурашковићу и још тројици оптужених.

"Сматрамо да оптужење има исти идентитет и да се процесно право окривљених нарушава тако што се воде два паралелна поступка", објаснио је Атељевић.

Почетак припремног рочишта већ је једном одложен 14. августа, јер браниоци појединих оптужних нису били уредно позвани.

На припремном рочишту, које ће сходно закону бити одржано без присуства јавности, суд утврђује које су чињенице спорне и које ће се утврђивати у току доказног поступка.
Након припремног рочишта суд ће заказати почетак главног претреса (суђење).
Власник "Делта холдинга" Мирослав Мишковић пуштен је 23. јула из притвора који му је замјењен јемством од 12 милона евра у динарској против вриједности, а које је уплатила његова компанија да би се бранио са слободе.

Мишковићу је, међутим, привремено одузет пасош и одређена мјера забране напуштања боравишта, уз обавезу јављања Полицијској управи за град Београд – ПС Савски вијенац, сваког првог радног дана у мјесецу. Иста ова мјера предвиђена је и за његовог сина Марка, коме је 7. октобра укинут кућни притвор за јемство хипотеком на локал вријености 3.3 милиона евра.

У кућном притвору је још Ђурашковић, док се остали оптужени бране са слободе.

Послије шест мјесеци истраге, тужилаштво је у мају подигло оптужницу против њих тројице и још осам осумњичених за незаконито извлачење и присвајање финансијских средстава и имовине из више предузећа за путеве у периоду од 2005. до 2010. године.
Тужилаштво сумња да су на тај начин оштетили путарска предузећа за 16,95 милијарди динара, а буџет Србије за 472 милиона динара.



Оставите одговор