МИП прошле године потрошио 40 милиона марака на маргиналне земље!
Министарство иностраних послова БиХ је за девет мјесеци прошле године потрошило око 40 милиона марака и успјело да "повеже" земљу са Конгом, Тавулом, Aнтигвом, Републиком Савеза Мјанмар, али су адекватни економски резултати међудржавних уговора изостали због кризе, немира и револуција широм свијета. У извјештају о раду за прошлу годину, објављеном на страници Комисије за спољне […]
Министарство иностраних послова БиХ је за девет мјесеци прошле године потрошило око 40 милиона марака и успјело да "повеже" земљу са Конгом, Тавулом, Aнтигвом, Републиком Савеза Мјанмар, али су адекватни економски резултати међудржавних уговора изостали због кризе, немира и револуција широм свијета.
У извјештају о раду за прошлу годину, објављеном на страници Комисије за спољне послове Представничког дома парламента БиХ, МИП се похвалио успостављањем дипломатских односа са "чак" седам држава чланица УН – Републиком Конго, Републиком Тринидад и Тобаго, Тавулу, Aнтигва и Барбуда, Републиком Савеза Мјанмар, Габоном и Малавијем, преноси "Глас Српске".
"Успостављање дипломатских односа са наведеним државама резултат је опсежних дипломатских активности које је МИП предузео с циљем успостављања дипломатских односа БиХ са државама са којима до сада нису успостављени дипломатски односи", истиче се у извјештају.
На основу одлука о привременом финансирању МИП-у је прошле године из буџета одобрено 60,3 милиона КМ, од чега је за текуће издатке било планирано 54,3 милиона. У првих девет мјесеци прошле године МИП је потрошио око 40 милиона марака, што значи да су просјечно мјесечно трошили око 4,4 милиона КМ.
"Током извјештајног периода су иницирани, потписани или ратификовани бројни међудржавни уговори, али су ипак изостали адекватни економски резултати због кризе у свијету, немира и `револуције` широм свијета", наводи се у извјештају.
Извјештај о раду МИП-а идуће седмице разматраће Комисија за спољне послове парламента БиХ.
Представници РС бојкотују Алкалаја у УН
Представници Републике Српске реаговаће према УН поводом именовања бившег министра иностраних послова БиХ Свена Алкалаја за извршног секретара Економске комисије УН за Европу, изјавила је замјеник министра иностраних полсова БиХ Ана Тришић-Бабић.
Она сматра да именовање Алкалаја на функцију у УН нема смисла и представља доказ да је он сва своја бесмислена путовање, на која је трошио новац, користио за личне сврхе.
Тришић-Бабић каже да мјесто извршног секретара Економске комисије не нуди велика овлаштења, али да је спорно што је повјерено Алкалају.
"У БиХ нико не може доћи на функцију док се све у вези с њим не провјери и просто је несхватљиво да једна таква организација као што су УН именује Алкалаја. То више говори о њима, какви су у ствари", рекла је Тришић-Бабић за "Глас Српске".
Посланик у Парламентарној скупштини БиХ Милица Марковић рекла је за "Фокус" да људи у УН очигледно немају информације о томе кога су добили на позицији извршног секретара Економске комисије за Европу при УН, преноси "Фокус".
"Алкалај ће /генералног секретара УН/ Бан Ки Муна потпуно ојадити на тој позицији. Ради се о човјеку, који проводи личне интересе гдје год да се нађе, или заступа ставове оних који су га ту инсталирали. Није то први случај на којем ће се БиХ осрамотити", истакла је Марковићева.
Александра Пандуревић, посланик у Парламентарној скупштини БиХ, рекла је да је Алкалај и претходни мандат преживљавао на основу личних и страначких интереса.
"Све што је радио било је за личне или страначке интересе, односно Странке за БиХ. Ово именовање само је још једном потврдило колико је добро радио за свој бенефит и властите интересе. Наравно да Алкалај није рјешење које било коме може донијети било шта добро. Они који су га именовали, добили су мачка у врећи, па ће се хватати за главу", додала је Пандуровићева.
Лидер ПДП-а и некадашњи министар иностраних послова БиХ Младен Иванић рекао је да је обавеза институција у БиХ да кажу да то именовање нема везе с овом земљом и да БиХ има право да тражи припадајући дио у УН, мимо Алкалаја.
Директор Центра за међународне односе Милош Шолаја оцијенио је да они који су именовали Алкалаја на ту позицију, његов историјат у БиХ посматрају као локалну ствар, те да је за њих очигледно било важно то што је он био министар, а да све то неће имати позитиван одјек у Републици Српској.
На интернет страници УН у петак је саопштено да је генерални секретар УН Бан Ки Мун одабрао бившег министра иностраних послова БиХ Свена Алкалаја за извршног секретара Економске комисије УН за Европу. Ова комисија основана је 1947. године и окупља 56 држава, међу којима су чланице ЕУ, те САД, Руска Федерација, Турска и Канада.