Министарству финансија ипак на нос скаче Банка Српске
Пресуда у случају у коме је бањолучка фирма Грађа тужила Министарство финансија Републике Српске могла би да закомпликује ситуацију у односу према оним субјектима чија средства су остала заробљена на рачунима Банке Српске, која је отишла у стечај.
Окружни привредни суд у Бањој Луци донио је 19. октобра пресуду по којој је Министарство финансија дужно да исплати 1,7 милиона марака бањалучкој фирми, као и 13.652 КМ на име трошкова парничног поступка.
Грађа је предузеће у стечају, а у складу са Законом о стечајном поступку депоновала на рачун у Банци Српске 1.706.186 КМ, а тај новац је остао "заробљен” након што је ова банка отишла у стечај.
Тужба против Министарства финансија темељила се на одлуци министра Зорана Тегелтије да се укину депозитни рачуни у свим осталим банкама, осим у Банци Српске. Тим потезом свим предузећима која су морала уплатити депозите одузета је могућност избора банке приликом законски обавезне уплате депозита.
Са друге стране, према Закону о облигационим односима РС, Министарство је било дужно да води рачуна о интересима предузећа које је депоновало новац на рачуну, тврдио је тужилац.
Адвокат Дин Тешић, који је у овом предмету заступао АД "Грађа” у стечају, каже да је у току судског поступка пред Окружним привредним судом у Бањој Луци доказана неспорна обавеза Републике Српске, односно Министарства финансија РС да изврши поврат депонованих средстава правних и физичких лица уплаћених на депозите судова у Републици Српској.
– Министарство финансија Републике Српске одговорно је због погрешног избора банке, односно зато што је правним и физичким лицима наметнуло обавезу да се уплате врше изричито на рачун трезора у Банци Српске, која је у том тренутку била и у већинском власништву Републике Српске, тј. Министарства финансија РС – каже Тешић, чија је адвокатска канцеларија специјализована за спорове из области привредног права, банкарства и финансијских истрага.
Суд је одбацио став тужене стране да правна и физичка лица треба своја новчана потраживања да потражују од Банке Српске у стечају.
– Послије ове пресуде Окружног привредног суда, повјериоци су сада у много извјеснијем положају да ће своја потраживања у цјелости намирити од Републике Српске – оцјењује Тешић.
Стечајни управник у АД "Грађа” Раденко Драгојевић иде и корак даље и каже да ће послије ове пресуде сигурно бити покренут ланац тужби против Министарства финансија РС.
– Ми смо успјели да добијемо првостепену пресуду, а вјерујем да ће то потврдити и Виши привредни суд у Бањој Луци ако се министарство буде жалило, а сигурно хоће. Вјероватно ће сада и остала правна и физичка лица која су депоновала средства на рачуне код Банке Српске тражити да их обештети Република Српска, умјесто да се намирују из стечајне масе те банке. Не могу да кажем прецизно, али ако се то деси и ако суд у тим случајевима задржи праксу као у случају "Грађе”, онда би Министарство финансија могло да намирује десетине милиона марака депонованих средстава – каже Драгојевић.
Па Зоки T. као награду добија позицију у заједничким институцијама у Сарајеву?