Министарство дугује – камату банци нека плате пољопривредници

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Владе РС изашло са приједлогом да дуг који имају према произвођачима, произвођачи могу да подигну у неким банкама, али да за своје паре плате камату! -Ово је недопустиво, а ја не знам да ли је то и уставно и ми ћемо послати допис министарство јер то не можемо схватити – […]

среда, фебруар 6, 2013 / 16:24

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Владе РС изашло са приједлогом да дуг који имају према произвођачима, произвођачи могу да подигну у неким банкама, али да за своје паре плате камату!

-Ово је недопустиво, а ја не знам да ли је то и уставно и ми ћемо послати допис министарство јер то не можемо схватити – рекао је Предраг Јовић, начелник градског Одјељења за привреду и пољопривреду, на конференцији за штампу одржаној почетком недеље у Бијељини.

Интереантно је да је овај податак, гурнут у запећак извјештаја који је са конференције тај дан правила СРНА.

-У Србији је, нпр. 60 дана рок да министарство исплати подстицаје пољопривредним поизвођачима, а ако до тог рока не ипслати држава плаћа камату пољопривредницима, тако да некима то чак и одговара да им држава дугује јер на те паре – њихове паре – плаћа камату – објаснио је Јовић.

Код нас, на основу ове одлуке министарства банка треба да узме пољопривреднику седам и по одсто на годишњем нивоу – 0,6 посто сваки мјесец – док министарство не пребаци банци паре

Јовић каже да то нема нигдје и то је неприхватљиво и аларматно и нејасно је ко је то допустио. Протокол је потписан са Уникредит банком. Ако министарство дугује пољопривреднику 10.000 КМ, банка одмах узме аванс од 10 одсто, а онда сукцесивно сваки мјесец скидају док министарство не пребаци паре банци.

На конференцији за новинаре Јовић је пренио критике удружења, стручњака и произвођача на нацрт правилника о подстицајима у пољопривреди који је понудило надлежно министарство Републике Српске.

Јовић је као примједбу навео да није предвиђен подстицај за прољетну сјетву, да су произвођачи млијека незадовољни са понуђеном премијом од 0,28 КМ за екстра класу, која је лани била 0,35 КМ, а за остала млијека 0,10 КМ.

Ову грешку су већ направили у Хрватској, рекао је Јовић, и уништили 70 одсто малих произвођача млијека, и сад се враћају на веће подстицаје за мање произвођаче, затражио да најмање 0.15

Он је рекао да највећи проблем у овој години имају сточари који су већ "уздрмани" елементарним непогодама, а предвиђени подстицаји су им преполовљени, што би могло да уништи производњу.

Јовић је указао да се Министарство пољопривреде оградило од штета које могу настати у евентуалним елементарним непогодама ове године и критиковао што је за досадашње штете новац исплаћен само воћарима, а ништа ратарима и сточарима.

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске саопштило је да начелник Одјељења за привреду и пољопривреду Бијељине Предраг Јовић не може да говори у име пољопривредних произвођача о подстицајима, јер он то није.

У Министарству наводе да Јовић треба да објасни произвођачима у Семберији зашто је у аграрном буџету града Бијељина за 2013. годину предвиђено 1.000.000 КМ за подстицаје пољопривредним произвођачима, иако је, како тврде, прије неколико мјесеци увјеравао да ће подстицаји износити најмање три милиона марака.



0 КОМЕНТАРА

  1. Dok su i Srbija i Hrvatska donijele zakone o plaćanjima i „naredila“ državi da izmiruje obaveze u roku od 40 dana,a privatnom sektoru 60 dana, ovdje država priznaje da NE ZNA kada će izvršiti svoje obaveze, i pri tome teret cijene finansiranja prebacuje na svoje povjerioce. Nije to čudno, jer u ovoj zemlji ministri otvoreno govore da su rokovi plaćanja stvar dogovora ugovornih strana.
    Sada predlažu da i participaciju u zdravstvu uzmu unaprijed od svih osiguranika, bez obzira da li će usluge koristiti samo dio osiguranika (iznos oko 600KM godišnje).
    Ova vlada zaista treba da podnese ostavku i padne sa stilom, a nesporni SNSD i njegovi partneri neka potraže u svojim redovima nekoga ko razumije ekonomiju.;)

  2. Ово је још једна у низу режимских превара и отимачина.
    Ову би могли комотно назвати по њиховој омиљеној фрази јавно-приватно партнерска превара. јавни дуг Х министарство+комерцијалне банке=превара деценије!

  3. Jedan vijest koju smo nedavno mogli procitati na nekim portalima:
    BANJALUKA, Vlada Republike Srpske ponovo je pomjerila rokove koje je sama sebi postavila.

    Obavezu vraćanja 69 od pozajmljenih 112 miliona KM do kraja 2012. godine, Vlada je prolongirala do polovine, odnosno do kraja 2013 godine, navodi se u Odlukama koje su usvojene tri dana prije isteka roka (27.decembra), prenosi poslovni portal CAPITAL.ba.

    Ovo je drugi put da se pomjeraju rokovi. Novac sa posebnog računa od privatizacije, takozvanog eskrou računa otišli su za budžetsku potrošnju. Vlada je 2011. sa eskrou računa pozajmila 60 miliona KM koje je trebala vratiti do kraja te godine. Nije to učinila, već je sebi postavila rok do 2012. godine, no, sada je i taj datum pomjeren za 12 mjeseci. Drugom odlukom Vlada je dala sebi još jedan reprogram koji se odnosi na pozajmicu od 52 miliona KM.
    “Od tih 52 miliona KM, mi nismo na eskrou račun vratili samo još devet miliona KM i to ćemo vratiti do kraja juna, dok ćemo 60 miliona KM vratiti do kraja godine”, potvrdio je ministar finansija RS Zoran Tegeltija.

    Za ekonomiste nema dileme – Vlada je novac predviđen za razvoj, zbog sve manjih poreskih prihoda, koristila za krpljenje budžetskih rupa i sada nema odakle da ga vrati.
    “Očigledno da Vlada taj novac sa eskrou računa godinama koristi za zatvaranje budžetskih rupa. Sada je prolongirala vraćanje tog novca iako se sama obavezala na to. Razlog je jednostavan, ekonomska kriza i teška situacija u privredi učinila je da su prilivi u budžet znatno manji, a smanjenje budžetske potrošnje ide mnogo teže od plana”, kaže ekonomski analitičar Zoran Pavlović.

    Novac za razvoj u potrošnju

    Načelno je predviđeno da se sredstva sa eksrou računa koriste po dva osnova. Za Razvojni program koji se realizuje preko IRB i drugi kroz Ekonomsko-socijalnu komponentu koji odobrava direktno Vlada. Ministar finansija kaže da prologniranjem vraćanja blizu 70 miliona KM, nije ugroženo finansiranje nijednog od ova dva programa.

    Vlada eskrou račun koristi kao rezervni novčanik. Ekonomista Zoran Pavlović smatra da Vlada pozajmljeni novca treba što prije vratiti, jer privreda vapi za svježim kapitalom.
    Ekonomisti smatraju da Vlada nema puno izbora. Da je prije nekoliko godina novac od privatizacije ulagala u privredu, a ne uzimala za javnu potrošnju, sada bi prihodi u Budžetu RS bili mnogo veći i ne bi imala potrebe za posezanjem sa eksrou računa. Autor: CAPITAL.ba

    Objavljeno u kategoriji EKSKLUZIVNO | Pregledano: 492 put(a)
    Ključne riječi: eskrou racun, rokovi, top, vazno, vlada rs, zoran pavlović, zoran tegeltija
    Povezane vijesti …
    Tegeltija: Vlada rebalansom ispunila ključna opredjeljenja
    BANJALUKA, Vlada Republike Srpske je Prijedlogom rebalansa budžeta Srpske za 2012. godinu ispunila sva ključna opredjeljenja – zad…
    Vlada Srpske podržava privredu
    BANJALUKA, Vlada Republike Srpske obezbijedila je podršku privredi u svim segmentima, planiranim u ovogodišnjoj Ekonomskoj politic…
    Usvojen Prijedlog politika zaduživanja RS
    BANJALUKA, Vlada Republike Srpske usvojila je danas Prijedlog politika zaduživanja Republike Srpske kojim je utvrđeno osam priorit…
    Za mjesec blokirano 500 novih računa
    BANJALUKA, Blokiran račun početkom ovog mjeseca u BiH je imalo 36.536 firmi, što je u odnosu na prošli mjesec više za 313 preduzeć…
    Tegeltija: Plate neće biti vraćene na nivo prije smanjenja
    BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je da u ovom trenutku ne postoji mogućnost da plate zaposle…

Оставите одговор