Миличевић: Директан избор српског члана Предсједништва БиХ минимум заједничког националног интереса

Предсједник Главног одбора Српске демократске странке Милан Миличевић изјавио је поводом нагађања која су се појавила у јавности о измјенама изборног закона да директан избор српског члана Предсједништва БиХ или предсједника Републике Српске не смије бити доведен у питање, те да је то национални интерес Републике Српске око којег требају да се сложе све политичке странке.

понедељак, јул 5, 2021 / 18:32

"Измјене изборног закона БиХ морају довести до што транспарентнијег и поштенијег изборног процеса. Међутим, те измјене не смију да буду политичко питање које би било на штету Републике Српске. Бирање српског члана Предсједништва БиХ у Народној скупштини Републике Српске или у Парламенту БиХ био би корак уназад у демократском смислу, довео би до још веће политичке нестабилности, угрозио систем подјеле власти и међусобне контроле између различитих институционалних нивоа. Међутим, оно што је најважније је принцип да о двије највеће функције не би одлучивао народ, већ би и те функције биле дерогиране у политичку пијацу којој свједочимо задњу деценију међу посланицима у оба парламента", рекао је Миличевић.

Он је нагласио да би прихватање таквих измјена изборног закона од било које политичке опције из Републике Српске било равно издаји националних интереса, као и било каква ревизија или демонтирање Дејтонског мировног споразума, коју често заговарају поједини званичници Републике Српске.

"Приједлог Милорада Додика за спајање функција Предсједника Републике Српске и српског члана Предсједништва БиХ је такође нешто што би дало повода за даљу разградњу Дејтона, а циљ је очигледно и формална концентрација власти и моћи у виду једне функције и једне особе. Сам тај приједлог говори још нешто, а то је да Додик нема адекватно ријешење за кандидате за највише функције као одговор на могуће кандидате опозиције. Не треба зато да чуди уколико он и његова политичка партија зарад одржавања на власти пристану на поменуте измјене изборног закона, али то треба да наиђе на жесток отпор не само опозиције, већ цијеле јавности", истакао је Миличевић.

По питању суштинских и техничких измјена изборног закона Миличевић каже да су увођење скенера и видео надзора нужне иновације које би спријечиле изборни инжињеринг и изборну крађу попут оне која се десила у Добоју прошле године или оне која је спријечена у Теслићу прије двије године.

"Скенирање гласачких листића не подразумијева било какву могућност изборног инжињеринга у смислу да неко мијења резултате на серверу такорећи на дугме, као што су то тумачили неки функционери СНСД-а, јер би се поред скенираног и електронски обрађеног дијела накнадно вршила контрола класичним ручним бројањем гласачких листића, али би скенирањем био заустављен инжињеринг на гласачким мјестима. Такође имали бисмо резултате за кратко вријеме након затварања биралишта, што такође сужава могућност било какве манипулације", изјавио је Миличевић.



Оставите одговор