Милановић: Кo не воли ћирилицу, не воли ни владу

Премијер Хрватске Зоран Милановић сматра да је скуп "Не ћирилици у Хрватској" у Загребу био политички мотивисан и замишљен као протест против владе.

понедељак, април 8, 2013 / 08:42

Милановић је потврдио да ће двојезичне табле у Вуковару бити сигурно постављене након избора за Европски парламент.

"Закон је разум и он је изнад сваке страсти, а нарочито Устав. Он вриједи и за ћирилицу и за СДП када закасни с објављивањем финансијског извјештаја и ту нема изговора. Закон је закон и њега ћемо бранити", рекао је Милановић.

Он је за хрватске медије из Дубровника поручио да је највећи успјех у Вуковару да се поштују хрватски закони и Устав. Министар за борачка питања Предраг Матић рекао је да не подржава начин на који је протест проведен и тврди да су окупљени били политички изманипулисани.

Протест је почео пуштањем снимка извјештаја хрватског новинара Синише Главашевића из ратног Вуковара, а његов син Бојан, сада помоћник министра за борачка питања, рекао је да је било непримјерено користити овај снимак у том контексту.

"То су ратне снимке, припадају ратном контексту, а ово вријеме и контекст су потпуно другачији, поготово јер је након тога наступао /пјевач Марко Перковић/ Томпсон", рекао је Бојан. Он каже да су његов отац и пјевач Томпсон били на "потпуно различитим фреквенцијама", па би због тога било коректно да су његову породицу питали да ли могу да пусте овај снимак.

"Мој отац је био прије свега новинар. Био је Вуковарац и волио је мултикултурални карактер нашег града и прилично сам сигуран да он сам не би никада стао иза ове иницијативе, поготово у овом контексту. Ћирилица ништа није крива, него људи који су донијели такав закон. Тиме што су направили узнемирили су моју обитељ", рекао је Бојан Главашевић.

Скуп "Не ћирилици у Хрватској" на којем се на централном загребачком Тргу бана Јелачића по полицијским процјенама окупило 20.000 људи, завршен је нешто прије 14.00 часова без инцидената.

Са скупа је упућен захтјев влади Хрватске да хитно промијени уставни закон о правима националних мањина и да се Вуковар до 18. новембра прогласи "градом трајног пијетета у којем никад неће бити уведена ћирилица".



Оставите одговор