Метеорска киша изнад Европе и Азије

Права киша метеора прекриће вечерас небо Европе и Азије, и тамо гдје небо буде ведро, видеће се 60 до 600 звијезда падалица на сат, што значи можда и десетак у минуту. Метеорски "пљускови" очекују се од 19:09 и од 21:57 по средњеевропском времену, а трајаће до 23.00 часа, најављено је из Париске опсерваторије. Земља ће […]

субота, октобар 8, 2011 / 16:39

Права киша метеора прекриће вечерас небо Европе и Азије, и тамо гдје небо буде ведро, видеће се 60 до 600 звијезда падалица на сат, што значи можда и десетак у минуту.

Метеорски "пљускови" очекују се од 19:09 и од 21:57 по средњеевропском времену, а трајаће до 23.00 часа, најављено је из Париске опсерваторије.

Земља ће вечерас ући у облак "отпада" комете "21П/Ђакобини-Зинер", откривене 1900. године.

Тек за око 40 година моћи ће се поново видјети ова појава, када наша планета поново буде прошла кроз овај облак.

Када зрна прашине продру у атмосферу, трење о ваздух их толико загреје, да испаре у бљеску што се са земље види као "звијезда-падалица".

Мање познате од "Персеида" – "кише метеора" која се види августа сваке године, "Дракониде" које су вечерас, нису сваки пут подједнако густе – то зависи кроз који дио облака кометине прашине ће Земља проћи.

Тако су 1933. и 1946. године биле "историјске кише Драконида", са више од 10.000 метеора на сат.

Пошто се вечерас очекује "густа киша метеора", биће послат авион са 12 камера који ће осам сати летјети на сјеверу Норвешке и снимати "звијезде-падалице".
"Дракониде", које потичу од латинске ријечи драко што значи змај добиле су име по сазвJежђу змаја у коме се највише виде.



Оставите одговор