Медијске слободе у НАТО земљама: Џумхуријетов уредник у бајбоку
Турска полиција привела је главног уредника опозиционог секуларног листа "Џумхуријет" Мурата Сабунџуа и тренутно врши претрес руководства и новинара тог листа, објавили су данас турски медији.
Турска полиција привела је главног уредника опозиционог секуларног листа "Џумхуријет" Мурата Сабунџуа и тренутно врши претрес руководства и новинара тог листа, објавили су данас турски медији.
Телевизија ЦНН Турк је јавила да су издати налози за хапшење укупно 13 новинара руководилаца и новинара "Џумхуријета", укључујући Сабунџуа и председника управног одбора листа Акина Аталаја, а један новинар је већ приведен у Анкари, пренео је Ројтерс.
Провладин дневни лист "Јени Сафак" је на свом сајту објавио да су запослени у "Џумхуријету" под полицијском истрагом због наводне повезаности са муслиманским вођом Фетулахом Гуленом, којег званична Анкара сумњичи да је организовао неуспели покушај пуча 15. јула, као и да је повезан са курдским милитантима.
Претходни главни уредник "Џумхуријета" Џан Дундар је осуђен на шест година затвора због објављивања државних тајни, укључујући информације о акцији званичне Анкаре у Сирији.
Пресуда Дундару је изазвала критике и оптужбе за цензуру, коју су турским властима упутиле организације за људска права и западне владе, забринуте због погоршања стања људских права у Турској под влашћу председника Реџепа Тајипа Ердогана.