Мастиљара из УН против чињеница о Сребреници

Саопштење Адама Диенга, специјалног савјетника УН за превенцију геноцида, о одлуци НСРС да се затражи стављање ван снаге Извјештаја Комисије за Сребреницу из 2004. године, показује да су УН и даље амерички параван за залагавање остатка свијета.

петак, август 17, 2018 / 19:49

Специјални савјетник Уједињених нација за превенцију геноцида Адама Диенг је изразио забринутост поводом одлуке Народне скупштине Републике Српске од 14.аугуста/коловоза, којом се позива на одбацивање Извјештаја Комисије за Сребреницу усвојеног 2004. године.

"Одбацивање налаза Комисије је корак уназад за Босну и Херцеговину. Оно подрива владавину права, домаће и међународне напоре који теже постизању правде за жртве злочина почињених против припадника свих етничких група током рата у периоду 1992-1995. године. Надаље, вријеме доношења ове одлуке ће вјероватно проузроковати додатне напетости прије општих избора 7. октобра/листопада и наштетити напорима за изградњу дуготрајне стабилности и изградње мира у Босни и Херцеговини.”

Комисија, која је установљена од стране Владе Републике Српске 2003. године, је установила да је од 10. до 19. јула/српња 1995. године, између 7000 и 8000 босанских муслимана нестало на подручју Сребренице, и да је више хиљада босанских муслимана убијено, на начин који представља тешко кршење међународног хуманитарног права. Многи од комисијских налаза су верифицирани и потврђени пресудама међународних, домаћих, и страних судова. Два међународна суда, Међународни суд правде и Међународни кривични суд за бившу Југославију, су закључила да је масакр босанских муслимана у Сребреници злочин геноцида.

Током своје посјете Балкану у фебруару/вељачи 2018. године, специјални савјетник Диенг је нагласио да је "евидентно да се догађаји из прошлости користе у политичке сврхе. Неповјерење и изравно непријатељство између политичких лидера који представљају различите конститутивне народе спрјечавају било какав значајнији напредак према помирењу”. Изразио је забринутост одбацивањем судских пресуда, глорифицирањем ратних злочинаца и њихових злочина, именовањима осуђених ратних злочинаца на јавне позиције, и негативни утјецај који овакви развоји ситуације имају на процес изградње мира у држави.

-крај-



Оставите одговор