Масакр у редакцији сатиричног француског листа

Маскирани нападачи убили су 12 људи у нападу на редакцију француског сатиричног листа "Шарли Ебдо" у Паризу, а затим побјегли у непознатом правцу. Напад на редакцију магазина Шарли Ебдо извела су тројица маскираних мушкараца, који су у зграду ушли узвикујући надимак уредника Стефана Шарбонијеа. То је пренео француски лист Ла Либерасион, позивајући се на изворе […]

среда, јануар 7, 2015 / 12:45

Маскирани нападачи убили су 12 људи у нападу на редакцију француског сатиричног листа "Шарли Ебдо" у Паризу, а затим побјегли у непознатом правцу.

Напад на редакцију магазина Шарли Ебдо извела су тројица маскираних мушкараца, који су у зграду ушли узвикујући надимак уредника Стефана Шарбонијеа.

То је пренео француски лист Ла Либерасион, позивајући се на изворе из истраге.

“У редакцију је упао командос у друштву двојице смирених и одлучних наоружаних мушкараца. Упутили су се директно ка просторији где се одржавао колегијум и унапред су знали кога траже. Убили су Шарба, а потом и све остале“, наводи француски лист.

Око 3.000 полицајаца укључено је у потрагу за нападачима који су у редакцији магазина Шарли Ебдо у Паризу убили 12 особа.

Полицијски припадници најпре су обезбедили школе, редакције медија, аутобуске и железничке станице, тржне центре и верске објекте.

Такође, отказане су све ваншколске активности, посебна пажња је упућена на паркинге око образовних установа, а припадници противтерористичких јединица полиције трагају за експлозивним направама.

Поред полиције, у акцију је укључена и француска војска, у оквиру система за узбуну, што је програм који је Француска преузела од Сједињених Америчких Држава.

“Црвена“ узбуна је последњи пут означена у Француској 1995. године, када је експлодирала бомба у метроу, а у таква врста ванредног стања успостављана је 2004. после терористичког напада у Мадриду и годину дана касније, када су експлодирале бомбе у Лондону.

Како наводи "Паризјен", oко 40 људи је успјело да се сакрије у канцеларијама и на крову.

Због шала са Мухамедом запаљена редакција сатиричног листа

Нападачи наоружани "калашњиковима" су после пуцњаве побјегли аутомобилом, избјегли полицијску блокаду и пуцали ка једном патролном возилу.

Полиција је одмах по позиву опколила зграду у 11. арондисману, али није успјела да заустави нападаче.

На лице мјеста убрзо су дошли и предсједник Француске Франсоа Оланд, премијер Мануел Валс и министар полиције Бернар Казнев.

Оланд се обратио новинарима оцијенивши да је у питању "невиђени, варварски, терористички чин" и сазвао хитан састанак у свом кабинету у Јелисејској палати.

"Двојица људи са црним капуљачама су ушли у зграду са калашњиковима у рукама. Неколико минута касније, чули смо да је испаљено много хитаца", рекао је за француску ТВ један од свједока.

Карикатура шири страх од протеста

Лист "Шарли Ебдо" често је био у центру свјетске пажње због одлука уредништва да се без много задршке опходе према горућим политичким темама, а више пута је имао полицијско обезбјеђење након пријетњи које су стизале у редакцију због контроверзних текстова и карикатура.

Недавно је лист у штампаном издању објавио карикатуру лидера Исламске државе Абу Бакра ал Багдадија, а она је осванула на њиховом Твитер налогу само 45 минута прије напада уз поруку: "Узгред, све најбоље".

Уредништво је тврдило да је бранило слободу изражавања и 2008. године, када су објављене спорне карикатуре пророка Мухамеда једног карикатуристе из Данске, а слично се десило и 2012. године, када су објављење четири карикатуре пророка Мухамеда.

У издању на чијој су насловници били натпис "Недодирљиви 2" (инспирисано тада популарним филмом) и карикатура муслимана у инвалидским колицима ког гура ортодоксни Јеврејин, на двије карикатуре пророк Мухамед је приказан наг.

У новембру 2011. године због још једне карикатуре пророка Мухамеда на редакцију је бачен молотовљев коктел.



0 КОМЕНТАРА

  1. Zao mi je sto nevini stradaju, oni koji potpaljuju i raspiruju vatre, koji naoruzavaju teroriste… nisu na dohvatu terorista.
    Oni su u predsjednickim palatama, … dobro cuvani armijama tjelohranitelja.

    Mislim da je ovo dobro isplanirana akcija kojom se raspakuje jos neka drzava, narod… daleko od Francuske.
    Nazalost, posljedicu takvih akcija smo osjetili na svojoj kozi: Markale, Racak…

Оставите одговор