Марко Шикуљак: Вратите Српском Сарајеву његово име

Знате ли како се стварно зове Монт Еверест, именом од прије британске интервенције? Од гимназијског професора географије сам чуо да се највиши врх свијета зове Чомолунгма. Да га тако треба звати, јер га тако зову људи који у његовој близини живе вијековима. Монт Еверест је име које су му дали Енглези, касније ће се испоставити […]

понедељак, јул 25, 2011 / 15:27

Знате ли како се стварно зове Монт Еверест, именом од прије британске интервенције?

Од гимназијског професора географије сам чуо да се највиши врх свијета зове Чомолунгма. Да га тако треба звати, јер га тако зову људи који у његовој близини живе вијековима.

Монт Еверест је име које су му дали Енглези, касније ће се испоставити као окупатори индијског подконтинента. Људи који су мислили да могу премјерити и себи подесити читав свијет. Након њихове окупације у свиленим рукавицама, кренуо је тренд да се сви топоними, који су у свијету познати по њиховим именима, сад почну мало звати и по именима локалним, како су се и вазда звали. То да вас не збуни што је Бомбај – Мумбаи.

И баш у вријеме тог тренда да се стара, изворна имена враћају, они чија су наметнута имена укидана, морали су на другом крају свијета дати себи одушка. На силу су предивена имена неколико градова у Српској, од којих је најнеобичније било преобраћање Српског Сарајева, у такозвано Источно Сарајево.

Зашто Српско Сарајево не може бити Источно Сарајево? Из најбаналнијег разлога, јер није на истоку. Географски је јужно, или уз мало натезања, југоисточно.

Зашто је упркос надменом градском кревељењу блискоисточних комшија, ипак Сарајево? Јер је то дио сарајевских општина и Сарајевског поља на које се прије рата ширило Сарајево, и гдје би се, да истог није било, на Добриње 4, 5; настављале неке Добриње 6, 7, 8…

Зашто је Српско?

Јер су у том дијелу увијек и живјели махом Срби, и није се имало за кога градити неки вјерски објекат осим за православне. И сва земља на коме је изграђена (данас у Федерацији) општина Ново Сарајево; припадала је породицама Тепавчевићи, Лубуре, Шућури…, прије него је национализована.

На крају, сам тај нови град Српско Сарајево, настао је кад су оне Сарајлије које су одбиле живјети у Сарајеву у коме нису видјели своју будућност, себи изградили свој град на територији Српске.

Шта је проблем?

Био сам у прилици да расправљам са становником поменутог мјеста, који тврди да се његов град зове Источно Сарајево, јер тако пише у закону, или гдје већ. Што је закон посљедица тиранске одлуке, то га није интересовало.

А то је било вријеме кад су се уши рибале и због тога што су уредници фестивала пружили прилику публици да за најбољу пјесму изаберу ону, у којој се пјева да Дрина неће раздвајати Србе. Кад су се документи, право на рад и слобода; губили кад се лорду протектору тако прохтјело.

Да ли је то довољно оправдање за то, што се промјена имена (није) прихватила, али се није наложило да се старо, изворно име, чува у говору и главама, кад не може у документима?

Не може бити

Јер данас су протекторске менгеле мало попустиле, али се код нас онај скарадни амблем са све иницијалима РС толико саживио са народом, да га неки лијепе и на навијачке шалове. Инстант химна Моја Република пјева се на часовима музичког, као да смо са њом на уснама три рата извојевали, а не да је принудно компонована.

Зар није природно, демократски, европски… да се старо име врати, да се већ једном усвоји прихватљив грб (макар био штит са заставом тробојком) умјесто садашњег несретног амблема? А да се за химну узме или постојећа народна пјесма, или мелодија Боже правде без ријечи? Јер из оваквог генетског инжињеринга се могу родити опасне мутације.

Испоставило се ипак да се ми овакве мутације престајемо доживљавати као увреду. Да се саживимо за коју годину, па су потребне захтијевне операције. Битно је само да нам се остави прилика да финансијски останемо мало добри. Можда тако останемо и без Српске, а можда њени противници на то и рачунају.

Ево, и предсједник Српске је по други пут атаковао на име Источно Сарајево, назвавши га неоригиналним, што показује неозбиљност локалне самоуправе. Сума сумарум, у пољу дјелатности министарства локалне самоуправе имамо највише неозбиљности, јер имамо неоргинална имена Костајнице, Дубице, Градишке, Брода, Шамца, Зворника, а колико само Прњавора има по Србији, нико жив не зна. Па тек онај чешки Вишехрад, са подмукло промијењеним словом. Чини ли се још неком да Оштра Лука, некад дио Санског Моста, помало копира Бању Луку?

Манимо се лошег хумора

Предсједник Републике би морао показати озбиљност, па предложити скупштини Града Источно Сарајево да првом приликом распише референдум којим се тражи враћање изворног имена. Кад самим Сарајлијама то није пало на памет чим је усвојен Закон о референдуму и грађанским иницијативама, који им даје то право. Нараво, предсједник би дао подршку да се и у Народној скупштини, која на крају одлучује, воља народна спроведе. Ваљда Сарајлије у Српској имају достојанства и памћења, колико су Индијци сачували након 50 година?!

И да завршимо са тим циркусом већ једном, и видимо од чега се живи. Треба ли потом, одмах, спојити дијелове некадашње Илиџе и Новог Сарајева у једну општину, смањити администрацију, новац преусмјерити у изградњу и развој?

Мислим да треба. Али таквих случајева има још, гдје су некад мјесне заједнице постале општине, и још их је безболније обавити.

Да ли је министарство локалне самоуправе на одмору?



0 КОМЕНТАРА

  1. Сјећам се када се Војо Шешељ зезао са грбом тек осамостаљене Словеније рекавши како је њихов грб заправо амблем планинанрског (алпинистичког) друштва. Мене овај „грб“ Републике Српске више подсјећа на амблем неког удружења (рецимо произвођача воћа)него ли на грб озбиљног ентитета.

  2. Извор свих проблема је прихватање принципа КОНСТИТУТИВНОСТИ народа у Уставима ентитета!

    Сјећам се емисије и гостовања Додика, Иванића и Чавића на РТРС у то вријеме и хвалоспијева како су успјели и учинили нешто важно за РС, прихватањем тог принципа.

    Од тог тренутка крећу сви наши проблеми, везани за грб и химну, али и за називе Града и општина. Сулејман Тихић је поднио апелацију Уставном суду Српске који је донио одлуку да грб и химна не одражавају конститутивност друга два народа. Сасвим логична одлука. Слично је и са именима.

    Можда би био проблем у непоштовању одлуке НАШЕГ Уставног суда.

    Питање није тако једноставно!

    Рјешење је НАРОД. Зашто смо ми у НАРОДУ прихватили ово? Зашто и ја кажем Источно, а не Српско Сарајево или грађани тог Града??? Ту смо ми криви. Вратимо назив у народу, на пијаци, на улици, у друштву…, онда ту закон ни било каква одлука Суда… „не пије воде“!

  3. Користи се име у народу, али службено остаје источно ма колико рогобатно звучало навикне се на то да тај израз представља оно што ми подразумјевамо да представља. Марко је у праву, знамо можда ми, али не знају неки други, рецимо ја у Србији, Црној гори или било гдје у иностранству кажем обавезно Српско Сарајево, да људима буде јасно, јер кад неком из Београда кажеш Источно Сарајево, њему то звучи као кад кажеш Ново Сарајево или код њега Нови Београд, а разлика је велика!

    Ово око спајања српских општина Илиџа и Ново Сарајево, можда би тренутно ријешило неке проблеме, али у будућности више би штетило, јер се планира развој града, тако и тренутно мање изграђена општина С.Илиџа има простор да се шити и развија, не треба је укидати.
    Спојити све опшптине како замишља лаик из лакташа значи укинути Српско Сарајево, јер је немогуће спојити Пале и Соколац рецимо, то је као да се споје Приједор и Нови град или Бањалука и Градишка? Да ли тај човјек зна о чему прича? Ако буде фрка са називом града, он ће први да искочи са конструктивном нагодбом као о прошлом референдуму, чију намјену сам већ и заборавио око чега је он срао па полизо пред ештоновом!

  4. @Богдан: Свакако, амблем који обавља функицију грба осим круне котроманића и жеље за повезивањем са средњовијековном Босном нема свијетле тачке. просто набацано свега, да је то ужас.

    @екс 1978: Мало сам одужио да би и злонамјернику са стране било јасније да име није посљедица неког бесомучног србовања.

    @ања: и мени се чини да дупла конститутивност на нивоу државе и ентитета нема смисла. стим да нико нема ко би у федерацији покренуо сличну причу, и установио какав је њихов грб. Очигледно је да наши политичари немају визију како ојачати позиције српске, нити су то имали онда, кад су свако наметање и штетне одлуке представљали као велику побједу за Српску. Тако је представљана и она уставна промјена коју је срећом срушио Силајџић

    @рамштајн: ружна навика свакако остаје чвршћа, а да нико на тв није споменуо враћање имена, као да је то већ све готово. Мислим да додик није говорио о спајању свих општина, бар се надам. Мислим да 2 општине треба спојити, јер су прилично мале, у питању је између 30 и 40 хиљада људи збирно. Дакле један солидан град, са могућношћу ширења до 60 000. То је и даље за једну општину, која може обезбиједити развој цијелој територији. Али не заносим се да ће то тако и бити ускоро

  5. Марко мислим да је та бројка људи у Лукавици знатно већа, по стабеним јединицама, по ципсовим документима, по школарцима,…јер пописа званичног немамо, па отприлике мислим да се котира од 50 хиљада до 60000, с тим да је прилив становништва и даље у току. Општина Пале сама има око 30 хиљада становника, а ипак је знатно мања у односу на ове двије општине у Лукавици!

Оставите одговор