Мала побједа у борби за слободу интернета

Европски суд правде одбацио је захтјев белгијске компаније која заступа интересе композитора и власника ауторских права "Сабам" да надзире и филтрира садржаје за све кориснике како би била спријечена нелегална размјена музичког и аудио-визуелног материјала на социјалним мрежама и интернету. Суд је одлучио да нико не може да присили оператере неке друштвене мреже на увођење […]

петак, фебруар 17, 2012 / 12:15

Европски суд правде одбацио је захтјев белгијске компаније која заступа интересе композитора и власника ауторских права "Сабам" да надзире и филтрира садржаје за све кориснике како би била спријечена нелегална размјена музичког и аудио-визуелног материјала на социјалним мрежама и интернету.

Суд је одлучио да нико не може да присили оператере неке друштвене мреже на увођење општег система филтрирања садржаја који би онемогућили постављање пиратског садржаја.

Пресуда је образложена тиме да – иако би ти филтери заштитили ауторска права и интелектуално власништво – они би такође повриједили приватност корисника, што представља кршење основних права европских грађана.

Суд је тиме потврдио своју претходну одлуку из новембра 2011. године, када је оцијенио да је постављање филтера и блокада на интернету ради заштите интелектуалне својине у супротности са европским правом.

Ова одлука суда односи се на процес у коме је белгијска компанија "Сабам" тужила друштвену мрежу "Нетлог" због кршења, односно неовлаштеног постављања музике и видео-записа.

Белгијска компанија утврдила је да корисници друштвене мреже "Нетлог" без дозволе и плаћања ауторских права преузимају садржај.

На захтјев "Сабама" белгијски суд је наложио тој друштвеној мрежи да онемогући преузимање садржаја заштићених ауторским правима. Та кућа је такође затражила од белгијског суда да "Нетлог" плати 1.000 евра казне за сваки дан неиспуњавања судске пресуде.

Међутим, "Нетлог" је уложио жалбу, а Апелациони суд у Бриселу се онда обратио Европском суду правде.

Европски суд је навео да би праћењем свих електронских комуникација свих корисника друштвене мреже "Нетлог" била нарушена њихова права, али и права ЕУ. Осим тога, мјера би такође "могла да ограничи слободу слања и примања информација, пошто систем не може адекватно да разликује незаконит и законит садржај, што би могло да доведе до блокаде законитих комуникација", наводи се у пресуди Европског суда правде.

Суд је позвао на успостављање "праведног баланаса" између права на интелектуалну својину, с једне стране, и права на заштиту података личног карактера и слободу размјене информација, с друге стране.

Удружење европских интернет провајдера саопштило је да је ова пресуда позитиван корак: "Поздрављамо већу правну сигурност и заштиту признату овом пресудом, која је неопходна како би се гарантовала отвореност интернета".



0 КОМЕНТАРА

  1. Да ли ово може да утиче и на онај сукоб око потипсивања „AKTA“ и оних протеста из окружења Загреба и Подгорице симпатизера „анонимуса“ против ратификације? Пошто смо ми тамни вилајет што се тиче информатике, код нас нико ништа о томе нит пише нит прича!

    http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/2/%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82/1043224/%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0+%D0%BD%D0%B5+%D0%B4%D0%B0+%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B5%D1%82.html

Оставите одговор