Мађарска већ опорезује чипс, а сад ће и газирана пића

Мађарска влада планира да списак намирница које опорезује као нездраве прошири и на кафу, ароматизована пива, газирана алкохолна пића и енергетске напитке, објавио је данас мађарски дневни лист "Непсабадшаг”. Контроверзни закон којим се уводи посебан порез на претјерано слану или слатку храну, популарно назван “таксом на чипс”, примјењује се у Мађарској од септембра. Цитирајући нацрт […]

субота, октобар 8, 2011 / 09:22

Мађарска влада планира да списак намирница које опорезује као нездраве прошири и на кафу, ароматизована пива, газирана алкохолна пића и енергетске напитке, објавио је данас мађарски дневни лист "Непсабадшаг”.

Контроверзни закон којим се уводи посебан порез на претјерано слану или слатку храну, популарно назван “таксом на чипс”, примјењује се у Мађарској од септембра.

Цитирајући нацрт планова, лист је навео да се очекује да ће “такса за заштиту јавног здравља” донијети државној благајни 30 милијарди форинти (100 милиона евра) у 2012, пренијела је мађарска агенција МТИ.

У оквиру предвиђених измјена, порез на одабране нездраве производе био би повећан за 25 одсто.

Представници прехрамбене индустрије изјавили су да нису били консултовани, али да нису изненађени одлуком владе да прошири спектар производа који подлијежу порезу.

Државни секретар при министарству пољопривреде Ендре Кардеван раније је изјавио да је планирано да порез обухвати производе који садрже незасићене и трансмасне киселине, које се, на примјер, налазе у маргарину. Ти производи, међутим, нису засад укључени у нацрт пореза, наводи лист.

Циљ мађарске владе да оствари приходе од пет милијарди форинти од наведеног пореза могао би да буде угрожен усљед тога што су трговци на мало током љета направили залихе производа који су погођени порезом и настављају да их продају по старим цијенама, додао је лист.

Премијер Виктор Орбан (на фотографији) раније је изјавио како је циљ овог пореза да се промијене прехрамбене навике Мађара и да се поведе борба против гојазности.



Оставите одговор