Луксембург опрао милијарде долара међународним корпорацијама

Премијер Луксембурга Савије Бетел изјавио је данас да његова земља поштује међународна пореска правила, након што су медији извијестили да су бројне компаније смањиле пореске трошкове уз помоћ олакшица у овој држави. Бетел је на краткој конференцији за новинаре рекао да Луксембург не крши никаква правила и да није једина земља која омогућава нове пореске […]

четвртак, новембар 6, 2014 / 15:49

Премијер Луксембурга Савије Бетел изјавио је данас да његова земља поштује међународна пореска правила, након што су медији извијестили да су бројне компаније смањиле пореске трошкове уз помоћ олакшица у овој држави.

Бетел је на краткој конференцији за новинаре рекао да Луксембург не крши никаква правила и да није једина земља која омогућава нове пореске конструкције за велике компаније.

Међународни конзорцијум истраживачких новинара објавио је да је више од 300 великих фирми склопило тајне договоре са Луксембургом, захваљујући којима готово да и не морају да плаћају порез на добит, иако су имале минималне пословне активности у овој земљи.

Истраживање је показало је да су велике компаније између 2002. и 2010. године кроз Луксембург "провукле" више стотина милијарди долара. За потребе овог истраживања 80 новинара из 26 земаља обрадило је готово 28 хиљада страница докумената. Ову операцију назвали су "Луксембоург Ликс".

Дошли су до сазнања да велике компаније избјегавају плаћање пореза у матичним земљама захваљујући специфичним уговорима, такозваним "писмима утјехе", које им издаје министарство финансија у Луксембургу. Већину таквих уговора за своје међународне клијенте испословао је "ПрајсвотерхаусКуперс" (ПВК), једна од највећих рачуноводских фирми у свијету.

На једној адреси више од 1600 фирми

Финансијске стратегије путем којих су рачуновође "ПВК" омогућавале својим клијентима право на пореске олакшице у Луксембургу су бројне. Најчешће новац путем позајмица или исплата дивиденди "шета" између сестринских фирми, како би се смањио или у потпуности елиминисао профит на који треба платити порез.

На примјер, амерички "Федекс" је у своју филијалу у Луксембургу преусмјеравао сав профит својих фирми из Мексика, Француске и Бразила. То им је омогућило да порез на добит држави Луксембург плаћају по мизерној стопи од 0,25 посто.

Стога је веома тешко пронаћи међународну компанију која нема своју канцеларију у Луксембургу. Посебно с обзиром да им у таквим "офисима" запослени уопште нису потребни. Довољно је имати поштанско сандуче.

У само једној таквој згради на адреси "Ру Гијум Крол 5" тако је пријављено више од 1600 фирми. На адреси "Авени Шарл де Гол" пријављено их је око 1450. У згради на адреси "Авени Ј.Ф. Кенеди 46А" своје "канцеларије" има 1300 фирми.

Николас Макел, директор луксембуршке државне агенције задужене за праћење финансијских операција, тврди – све је легално. "Наш порески систем је компетитиван. Нема ту ничег непоштеног, нити неетичког", каже Макел.

Сами предлажу какве ће порезе плаћати

Ове врсте махинација, које великим међународним компанијама омогућавају избјегавање пореза на добит, не би, наиме, биле могуће без сарадње луксембуршких власти. Порески закон у Луксембургу компанијама даје могућност да унапријед изложе министарству финансија своје планове, те да добију писмену потврду да ће им се тражене олакшице осигурати.

Једноставно речено, свака компанија може сама да предложи како ће и по којој стопи плаћати порез. Једини лимит је машта њихових рачуновођа, који предметне олакшице морају да оправдају.

"Претходно одобрење пореских пријава добро је установљена пракса у многим земљама Европске уније попут Њемачке, Француске, Холандије и Уједињеног Краљевства. То није у сукобу с европским законима све док су сви порески обвезници у сличној позицији и једнако се третирају", стоји у изјави луксембуршког министарства финансија.

Но, Луксембург је већ под истрагом надлежних тијела ЕУ, која се тренутно баве проучавањем пореских олакшица које добијају "Амазон" и "Фијат Фајнанс". У ЕУ сумњају да договори које Луксембург има с овим компанијама излазе из европског правног оквира.

Већ мјесецима трају натезања између Луксембурга и ЕУ, управо зато што луксембуршке власти не желе да доставе европским институцијама одлуке које се тичу порезних олакшица одобрених овим фирмама.

Куда иде новац

Новинарска истрага је показала да и многе друге велике компаније прибјегавају сумњивој пракси избјегавања порезних обавеза. "Пепси" је преко својих филијала у Луксембургу тако организовао низ позајмица захваљујући којима је драстично смањио плаћени порез на 1,4 милијарде долара вриједну куповину фирме "ЈСЦ Лебедински", највећег произвођача сокова у Русији.

Најмање 750 милиона долара уложених у предметну куповину прошло је кроз луксембуршку филијалу Пепсија, прије него што је завршило на Бермудима.

Услуге луксембуршке порезне оазе користи и ИКЕА. У Луксембургу се налази филијала групације "Интер ИКЕА", која је сложила врло компликовану корпоративну структуру усмјерену искључиво према плаћању пореза по што мањој стопи. Канцеларија у Луксембургу тако је 2009. године отворила нову филијалу у Швајцарској како би користила олакшице у обе државе.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор