Логораши: Хоћемо иста права као и борачке категорије

Предсједништво Савеза логораша Републике Српске /РС/ поручило је са данашње сједнице одржане у Теслићу да и логораши желе иста права као и остале борачке категорије. Након сједнице на којој је разматран Нацрт закона о правима бораца, породица погинулих бораца и ратних војних инвалида одбрамбено-отаџбинског рата РС, предсједник Савеза логораша РС Бранислав Дукић је рекао је […]

субота, септембар 24, 2011 / 19:18

Предсједништво Савеза логораша Републике Српске /РС/ поручило је са данашње сједнице одржане у Теслићу да и логораши желе иста права као и остале борачке категорије.

Након сједнице на којој је разматран Нацрт закона о правима бораца, породица погинулих бораца и ратних војних инвалида одбрамбено-отаџбинског рата РС, предсједник Савеза логораша РС Бранислав Дукић је рекао је да је најважније да бивши логораши остваре право на бенефицирани радни стаж.

Он је најавио да ће о овом бити ријечи на састанку са представницима Министарства рада и борачко инвалидске заштите РС који ће бити одржан у уторак на Мраковици.

Дукић је нагласио да логораши војници до сада нису имали никакве бенифиције као борачке категорије, указујући да онима које су заробили муџахедини не може у документима писати да у били ван борбених дејстава, већ у казаматима.

На сједници Предсједништва Савеза логораша РС било је ријечи о недавној предаји документације државном тужиоцу Хрватске Младену Бајићу о злочинима хрватске војске над српским цивилима и војницима током агресије на западнокрајишке општине РС и Посавину од 1992. до 1995. године.

"Тражимо од Европе да не дозволи улазак Хрватске у ЕУ, без процесуирања ратних злочинаца. Ми као жртве протествоваћемо пред таквим чином", рекао је Дукић.

Дукић је рекао да је хрватски премјер Јадранка Косор свјесна да њена земља не може ући у ЕУ док се пред лице правде не изведе некадашњи хрватски војни и политички врх, који је одговоран за страдања српског народа.

Он је подсјетио да су хрватске оружане снаге починиле страшне злочине над српским народом у Броду, Сијековцу, Купресу, Дервенти, Посавини, Козарској Дубици, Новом Граду, Костајници и Мркоњић Граду, гдје је почињен и геноцид и гдје је пронађена масовна гробница са 181 тијелом, од којих су седам војници, а остало жене и дјеца.

"Документација о ратним злочинима је прије седам година предата и тадашњем главног тужиоцу Хашког трибунала Карли дел Понте, затим Тужилаштву и Суду БиХ, Специјалном тужилаштву Србије, али нико још није одговарао за та злодјела", рекао је Дукић

На сједници Пресједништва Савеза логораша РС промовисана је и књига Бранислава Дукића "Десет година Савеза логораша" о активностима овог савеза на очувању Републике Српсе и настојањима да се дође до истине о сукобу на простору бивше Југославије, а посебно БиХ.



Оставите одговор