Љубиша Петровић о својих сто дана на мјесту градоначелника Бијељине

Поводом сто дана од ступања на чело локалне самоуправе, градоначелник Бијељине Љубиша Петровић је на конференцији за медије говорио о својим и активностима Градске управе у том периоду.

среда, април 28, 2021 / 19:42

– Од 29. децембра 2020. године, када сам преузео дужност градоначелника, прошло је и нешто више од сто дана. Поред сагледавања стања у Градској управи и јавним предузећима, настављен је или покренут низ пројеката, али њихову реализацију ограничило је неусвајање буџета, односно, прије тога, непостојање ребаланса буџета – подсјетио је у уводном дијелу конференције градоначелник Петровић.

Градоначелник Бијељине је подсјетио да је Градска управа постала отворенија према грађанима са којима се сваке последње суботе у мјесецу организују непосредни разговори, драгоцјени за упознавање, али и брже рјешавање, свакодневних потреба и проблема грађана, као и да се на званичној интернет-страници Града објављују подаци о дневним финансијским трансакцијама, па свако може да изврши увид у трошење народног новца.

Говорећи о пројектима на којима је рађено у првa четири мјесеца 2021. године, Петровић је навео да је завршена прва фаза постављања видео надзора у Бијељини, а да је са Полицијском управом договорена и друга фаза пројекта, јер је безбједност грађана и имовине један од приоритета Градске управе.

– Настављена је и изградња нове Аутобуске станице, чија процијењена вриједност је 3,2 милиона конвертибилних марака. Досадашњи радови су вриједни нешто више од милион и сто хиљада КМ, али је рок за завршетак радова са краја марта ове године продужен за четири мјесеца. Ми ћемо искористити наше законско право и наплатити пенале од извођача радова због кашњења, јер нам је циљ да извођачи поштују рокове и друге одредбе уговора, што је дио одговорности према друштвеној заједници и трошењу народног новца. Са власником "Семберија транспорта" разговарамо о начину на који је могуће да ово предузеће настави да послује на новој локацији, а да простор садашње Аутобуске станице буде искоришћен за паркиралиште и пословне просторе, како је и предвиђено регулационим планом – појашњава Петровић.

У овом периоду, у сарадњи са мјештанима, асфалтирано је и неколико локалних путева у сеоским мјесним заједницама, а у току је пописивање свих макадамских улица на урбаном подручју.

– Недопустиво је да у ужем градском подручју имамо макадамске улице. Поставили смо циљ да све такве улице, гдје су ријешени имовинско-правни односи, асфалтирамо. Били бисмо срећни да средства за инфраструктуру нису одузета амандманима које је усвојила скупштинска већина, одузимајући нам могућност да радимо на унапређењу квалитета живота у Бијељина – оцијенио је градоначелник Бијељине.

Такође, Градска управа је иницирала и састанке са представницима компаније "Србијагас" у циљу бржег завршетка пројекта гасификације, односно, обезбјеђења поузданог извора енергије за становништво и привреду, али и Градску топлану, чиме би се смањио проблем загађења у зимским мјесецима.

Рађено је и на чишћењу дивљих депонија, а отпад са таквих мјеста мора бити потпуно уклоњен, умјесто досадашње праксе да се само поравна. У оквиру напора да Семберија буде чистија и здравија су и активности на изради нове Одлуке о управљању комуналним отпадом, поготово имајући у виду да је претходна истекла прије пет година, као и Локалног плана управљања отпадом. Дио тих активности биће и озелењавање нових површина на неколико локација: Језеро – Шљункаре, поред асфалтне базе "Бијељина пута", уз насипе Мајевичког ободног канала, гдје је у плану и изградња стазе за бициклисте и рекреативце, као и у појасу између обилазнице и Регионалне депоније.

Као важне активности у друштвеном сектору, Петровић је навео напоре да се помогне борачкој популацији, прије свега корисницима алтернативног смјештаја у насељу ГТЦ да откупе станове, подршку социјално маргинализованим друштвеним групама, али и Центру за високо образовање да ријеши проблем гријања главне зграде и плановима да се уклони стара штала Пољопривредне и медицинске школе. Говорећи о подршци спорту, градоначелник Петровић је истакао да ће клубови бити подржавани у складу са резултатима, бројности чланства и друштвеном одговорношћу, а најавио је и да ће, у сарадњи са Атлетским савезом Републике Српске, бити изграђена атлетска стаза.

Настављено је и неколико пројеката који се суфинансирају из међународних фондова, а основан је и тим за израду програма развоја пољопривреде и села за период 2021-2023. година који треба да предложи примјењиве мјере за подстицање развоја приоритетних сектора пољопривреде – повртарства, сточарства и воћарства.

По налогу Градоначелника, инспекцијски органи су провјерили градилишта у Бијељини на којим је уочен низ неправилности и издато је неколико рјешења о привременој забрани изградње, односно, отклањању недостатака.

У Градској управи се знатно рационалније користе службени аутомобили, потрошња горива само у марту је мања за 40 одсто у односу на март прошле године, а у плану је да на службеним аутомобилима буду истакнути бројеви на које ће грађани моћи да пријаве евенуталне злоупотребе ових возила.

Петровић је подсјетио и да је, након конститутивне сједнице Скупштине Града, дао овлашћења за потписивање службеницима, како би омогућио несметано функионисање Градске управе до одлуке Суда о именовањима вршилаца дужности начелника одјељења која је изгласала скупштинска већина, али и да је против директора Центра за социјални рад поднијета кривична пријава због постојања основа сумње да је несавјесно поступао и кршио законске прописе приликом руковођења овом установом. Такође, запитао се и како је могуће да се поднесе позитиван финансијски извјештај Бање Дворови и Регионалне депоније, ако Град, као жирант, плаћа кредитне обавезе ових јавних предузећа.

– Народ је препознао наш главни циљ да од Бијељине направимо савремени град као ефикасан сервис грађана, који ће на принципима отворености препознавати њихове потребе. Поштовање процедура приликом јавних набавки, запошљавања и других конкурса, као и приликом свакодневног рада Градске управе, односно, јавних предузећа и установа, али и савјесност приликом трошења буџетских средстава, битни су предуслови да бисмо то постигли. Тек кад то остваримо, можемо рећи да смо успјели – поручио је градоначелник Петровић.



Оставите одговор