Љиљана Смиљанић: Животних прича је мало на ТВ екранима

О медијским и сродним темама данас говори новинарка Ал Џазире.

петак, фебруар 3, 2012 / 07:50

Шта је новинарство добило доласком ове ТВ мреже, о помоћи Владе РС медијима и изборима, одговара Љиљана Смиљанић.

Како би се могло оцијенити стање у медијима у РС?

Ситуација у медијима је тешка, али то је случај у свим дјелатностима. Лоша финансијска ситуација утиче на све, па и на медије, не само у РС-у већ у цијелој Босни и Херцеговини.

Шта је нашој медијској сцени донијела Ал Џазира?

Ал Џазира је прва свјетска медијска кућа која је дошла на ове просторе, постајући тако први регионални њуз-канал. Осим свјетских стандарда Ал Џазира доноси и своје стандарде, а то су тачно, брзо и објективно информисање на првом мјесту. Ал Џазира доноси и репутацију бескомпромисног и храброг извјештавања по ком је већ годинама позната у цијелом свијету. Ми дајемо простора признатим аналитичарима и стручњацима из региона да коментаришу дешавања, али и обичним људима и њиховим причама, дајући у сваком тренутку глас свим странама. Ал Џазира свој програм емитује из студија у Сарајеву, али и у Београду, Загребу и Скопљу, што представља јединствен регионални приступ.

Иако се говорило како су младе генерације новинара све слабијег квалитета, једна свјетска ТВ мрежа је имала шта з апробрати. Да ли то значи да тврдња о слабом квалитету не важи?

Младим новинарима свакако треба пружити шансу, али и они морају бити свјесни да је учење непрекидан процес. Сада је лакше радити јер је пуно информација доступно на интернету и само новинарство се мијења. Раније смо имали само штампу, радио и ТВ, а сада се платформе новинарства мијењају. Тим новинара, продуцената, као и техничког особља које је Ал Џазира привукла је импозантан. Неки од њих већ имају године ТВ стажа, а неки тек граде своје каријере и то пред гледаоцима у цијелом региону, што је, морате признати, велика част али и изазов.

Шта мислите о помоћи Владе РС медијима, какав ефекат је имала?

Као што сам већ раније рекла, и медије погађа лоша финансијска ситуација. Међутим, мислим да је помоћ Бладе имала само краткорочан ефекат. С друге стране, многи су тај потез протумачили као начин да Влада утиче на извјештавање медија у РС-у.

Да ли је грађанима у ентитетима појединачно било посебно битно формирање централне власти?

То би требало питати грађане. Вјерујем да би многи рекли да им није битно. Људи у оба ентитета су окупирани својим свакодневним егзистенцијалним проблемима. Међутим, они су ти који су гласали на претходним парламентарним изборима, па би им итекако требало бити важно. Указали су велико повјерење политичарима које су изабрали, и требали би захтијевати да они то повјерење и оправдају.

Локални избори нас очекују у 2012. Како ће изгледати предизборна година, да ли ће избори донијети извјесне промјене?

Не очекујем неке нарочите промјене. То су ипак локални избори. Могу да укажу дјелимично на то какве резултате можемо очекивати од наредних парламентарних избора. Међутим, до парламентарних избора имамо још двије године и за то вријеме се много тога може промијенити.

Којим темама наши медији посвећују мање пажње него што би требало?

Мислим да превише пажње посвећују политици, а свему осталом врло мало. Ал Џазира ће се и у нашем региону трудити да исприча неиспричане приче, да гледаоцима предочи како оне људске приче које су често засјењене, тако и оне позитивне примјере који итекако заслужују више медијског простора. Кроз наше програме, попут "Они побјеђују", ми причамо приче о онима који глобално могу измијенити често негативну слику о Балкану.



0 КОМЕНТАРА

  1. Pošteno novinarstvo je umrlo , a ono što je ostalo je u stvari dozirano od vlasti da kaže evo vidite, može se pisati protiv nas. Svi su kupljeni, jer biti i jednim slovom protiv vlasti znači ostati bez posla. Ljudi su ponos prodavali i za manje sumne od plata.Ako na Al Đaziri budu govorili protiv USA,ostaće bez posla, iako je to zvanično arapska firma.Pokoreni smo i gotovo.Lijek protiv ovoga je ne plaćati ih svojim novcem, jer to je propaganda.

Оставите одговор