Ливно: Споменик гастарбјтеру

Општинско вијеће Томиславграда усвојило је одлуку о подизању споменика овдашњем "гастарбајтеру" – раднику који је "трбухом за крухом" деценијама одлазио на привремени рад у иностранство, углавном у Њемачку, гдје је већина дочекала и пензију. Цијели пројекат ће коштати 60.000 КМ и биће то први овакав споменик у свијету. Предсједник Општинског вијећа Мато Келава рекао је […]

петак, октобар 7, 2011 / 10:25

Општинско вијеће Томиславграда усвојило је одлуку о подизању споменика овдашњем "гастарбајтеру" – раднику који је "трбухом за крухом" деценијама одлазио на привремени рад у иностранство, углавном у Њемачку, гдје је већина дочекала и пензију.

Цијели пројекат ће коштати 60.000 КМ и биће то први овакав споменик у свијету.

Предсједник Општинског вијећа Мато Келава рекао је да ће споменик висине два метра представљати групни породични портрет на којем су отац, мајка, дјечак и дјевојчица загрљени на растанку, односно испраћају супруга и оца "гастарбајтера" на њемачко градилиште – "бауштелу", иза којих се налази кофер или како старији Дувњаци кажу "кувер".

Он сматра да ће се становници општине Томиславград, у којој нема куће која није дала барем једног "гастарбајтера", на овај начин одужити генерацијама овдашњих печалбара који су у највећој мјери допринијели развоју завичаја и бољем животном стандарду.

Споменик, који ће бити израђен од брачког камена и постављен у близини Аутобуске станице у Томиславграду, у блиској будућности требало би да постане препознатљив заштитни знак дувањског краја.

Келава тврди да Дувњака има на све четири стране свијета, те да је 8 000 становника или трећина популације ове општине стално расељена, односно на раду у разним земљама свијета, највише у њемачкој покрајини Баварској, односно у Минхену.

Готово идентична ситуација је и у сусједној општини Ливно из које се ван завичаја налази најмање 10 000 печалбара, али Ливњацима још није пало напамет да подигну споменик свом "гастарбајтеру", који је најзаслужнији што Хрвати у овом дијелу Федерације БиХ и Ливањског кантона имају најбољи животни стандард у БиХ и широј регији.

Од почетка шездесетих година прошлог вијека, када су почеле прве економске миграције са подручја бивше СФРЈ, само на привременом раду у Њемачкој са подручја општина Томиславград и Ливно пензије је остварило више од 20 000 овдашњих "гастарбајтера".



Оставите одговор