Литвињенко био на енглеском платном списку

Бивши официр ФСБ Александар Литвињенко сарађивао је са британским специјалним службама, добијајући при томе огромне хонораре. Такво признање дала је његова удовица Марина Литвињенко. Рад за британску обавештајну службу реализовао се у оквиру борбе против „руске мафије“. Бивши официр ФСБ Александар Литвињенко консултовао је тобоже специјалне службе приликом вођења операција против руског организованог криминала. Управо […]

уторак, октобар 18, 2011 / 17:33

Бивши официр ФСБ Александар Литвињенко сарађивао је са британским специјалним службама, добијајући при томе огромне хонораре. Такво признање дала је његова удовица Марина Литвињенко.

Рад за британску обавештајну службу реализовао се у оквиру борбе против „руске мафије“. Бивши официр ФСБ Александар Литвињенко консултовао је тобоже специјалне службе приликом вођења операција против руског организованог криминала. Управо такву верзију је дала његова удовица. Раније она је уопште порицала чињеницу његове везе са МИ-5 и МИ-6 – контраобавештајне и обавештајне службе Њеног Височанства. Марина Литвињенко је, по сопственим речима, испричала о томе искључиво ради максимално транспарентног вођења истраге о смрти њеног мужа.

Александар Литвињенко преминуо је изненада у Лондону 24. новембра 2006. године после тровања радиоактивним полонијумом-210. Пре тога успео је да добије политички азил у Британији. Тада је судска истрага дошла до закључка да је у смрт бившег сарадника ФСБ умешан бивши колега Андреј Луговој. Ипак британском правосуђу био је одбијен захтев за изручењем. Према уставу РФ сама могућност изручења руског држављанина страној држави искључена је. 2007. године истрага је била обустављена и обновљена је тек у октобру ове године.

Сада на предстојећим расправама треба утврдити степен умешаности Литвињенка у делатност МИ-5 и МИ-6. Између осталог, Андреј Луговој врло се скептично односи према признањима удовице да је Литвињенко помагао специјалним службама само у борби против организованог криминала.

Још пре 5 година дао сам изјаву да је Литвињенко радио за британске специјалне службе. Ако се сећате, и Березовски и Литвињенкова жена су категорично то порицали. Неусмињиво, питам се зашто се сада ова сарадња са специјалним службама признаје. Наравно, има много верзија. Литвињенкова жена, нажалост, не говори сву истину, покушавајући да огради покојног супруга и објасни да је он тобоже консултовао специјалне службе само по питањима организованог криминала. Мислим да је то лаж, тим пре зна се да се ни МИ-5, ни МИ-6 никаквим организованим криминалом не баве. То су класичне специјалне службе које се баве обавештајном и контраобавештајном длатношћу. Мислим да је Литвињенко био за њих интересантан и они су га користили.

На обновљеним судским расправама ће се решавати и питање о оквирима испитивања. Да ли ће се оно тицати само директних околности Литвињенкове смрти, или ће се бавити утврђивањем свих узрока који су до тога довели. Није искључено да ће се у последњем случају предмет разматрати у суду највише инстанце. Руска страна одмах је изјавила да је спремна да сарађује у истрази. Сам Андреј Луговој више пута је говорио о намери да одговори на питања истраге. Од њих се тражило само да дођу у Русији и да испитају Луговоја. Он је био спреман и да разговара путем телемоста.

Судећи по најновијим саопштењима, видео испитивање Логовоја ће се одржати већ овог месеца. Између осталог, поводом обнове судских расправа, руска амбасада у Лондону је дала изјаву. У њој је садржан позив да се не политизује истрага и скреће се пажња на недоказаност истакнутих оптужби. Тако, тврђење да је убиство Литвињенка „организовала Русија“ није потврђено доказима. Када би они постојали, одавно би били представљени, стоји у изјави амбасаде РФ. Указује се у документу и на чињеницу да без обзира на све молбе руске стране, њој није било предата умрлица Литвињенка. Очигледна је једностраност британске истраге која гласно изјављује о „руци Москве“ у случаја Литвињенка, док у пракси одбацује све позиве Москве за сарадњу.



Оставите одговор