Лагумџија: Човић представља проблем јер ништа не прихвата!

Предсједник СДП-а БиХ Златко Лагумџија оптужио је предсједника ХДЗ-а БиХ Драгана Човића да је представљао проблем преговора о провођењу одлуке "Сејдић-Финци" и да је очигледно дошао на састанак са намјером да не дође до никаквог рјешења. "Чим смо покушали или успјели постићи компромис испоставило се да Човић има још захтјева. Бојим се да је његов […]

субота, јануар 18, 2014 / 14:43

Предсједник СДП-а БиХ Златко Лагумџија оптужио је предсједника ХДЗ-а БиХ Драгана Човића да је представљао проблем преговора о провођењу одлуке "Сејдић-Финци" и да је очигледно дошао на састанак са намјером да не дође до никаквог рјешења.

"Чим смо покушали или успјели постићи компромис испоставило се да Човић има још захтјева. Бојим се да је његов наступ било то да је он, шта год да смо договорили, имао нешто ново и то је значило нову препреку", рекао је Лагумџија новинарима рано јутрос, након вишечасовног састанка лидера седам политичких партија са комесаром за проширење ЕУ Штефаном Филеом у Сарајеву.

Он је навео да је било доста приједлога који су ишли суштински или ка подјели Федерације БиХ /ФБиХ/ или у најмању руку ка уводу у даљи процес растакања ФБиХ, а самим тим и БиХ.

Лагумџија је оцијенио да су представници Републике Српске на овом састанку имали много активнију улогу него у ранијим разговорима и да се нису понашали као неко кога се ово не тиче, те да су сви заједно били свјесни да треба покушати наћи рјешење.

"Приједлози који су ишли ка неким компромисним формулацијама који се односе на нешто што има везе само са неким специфичностима ФБиХ долазили су од појединиих учесника из Републике Српске. Видјела се једна искрена воља од највећег броја учесника да се ствари помакну са мртве тачке", сматра Лагумџија.

Према његовим ријечима, приједлози хрватских представника који су значили нове подјеле били су потпуно неприхватљиви за СДП, СДА и Савез за бољу будућност /СББ/ око чега су се учесници разговора протекле ноћи и највише спорили.

Он је појаснио да је Филе изашао са консолидованим приједлогом од 14 тачака, од којих се у појединим тачкама излази у сусрет захтјевима Човића које је изнио на састанку у Прагу, а који су тада били неприхватљиви за СДП,СДА и СББ.

"Ако је дилема увод у подјелу БиХ или ЕУ, сасвим је природно да ћемо сви изабрати ЕУ, али ако неко мисли да ћемо добити апликацију за чланство у ЕУ и на то чланство чекати толико дуго као Турска, уз услов да отворимо процес подјеле земље – то неће моћи", поручио је Лагумџија.

Он је навео да је БиХ након Дејтонског споразума до данас "остала заглављена, стојећи у једном мјесту", те да коначно треба скупити снаге да крене напријед ка Бриселу.

"Неки приједлози који су ноћас изнесени значили су повратак испод дејтонских принципа. Добро је да се о томе отворено разговарало и да се ставило на сто, односно да сви, па и европски представници тачно знају шта не може бити проведено. Нема никаквих нових подјела и цртања карата", нагласио је Лагумџија.

Лагумџија је захвалио европском комесару за проширење Штефану Филеу и његовом тиму што су учинили све да дође до заједничког успјеха у разговору.

Изетбеговић очекивао више од представника ЕУ

Замјеник предсједника СДА Бакир Изетбеговић рекао је након састанка да није остварен помак о питању провођења одлуке Суда за људска права у Стразбуру у предмету "Сејдић и Финци" и истакао да је очекивао више од представника ЕУ.

"Очекивао сам од представника ЕУ да буду стриктнији медијатори и да једноставно каналишу преговоре. Стално је ХДЗ дизао љествицу и све ово је одавно изашло ван пута провођења одлуке `Сејдић-Финци`", рекао је Изетбеговић.

Он је нагласио да је био спреман да изађе у сусрет неким, како је рекао, оправданим фрустрацијама Хрвата, али да је изнесено током састанка у Сарајеву изашло из тих оквира.

"Тражи се доношење лекс специјалиса, односно посебног закона, који би био стриктнији од Устава. Да се у Устав уносе етничка подручја… Тако да смо се 12 или 13 часова вртили у кругу одбијајући неоправдане захтјеве", рекао је Изетбеговић.

Он каже да је од представника ЕУ очекивао да ствари држе у оквиру оног што је суштина одлуке Суда у Стразбуру, да буду одлучнији и пресјеку ствари када крену кривим смјером.

Изетбеговић сматра да овај модел разговора испцрпљује, јер се увијек додају неки нови елементи истичући да, ипак, не би желио да "зрачи песимизмом, јер жели да се ово питање разријеши".

Радончић: Од Сејдић-Финција почели смо да рјешавамо озбиљнија питања

Предсједник СББ-а Фахрудин Радончић рекао је да су СББ, СДА и СДП имали јединствен став и да нису могли да прихвате неке услове да се јединице за пребројвање уписују у Устав БиХ.

"Стално се подизала та љествица и мој утисак је да смо умјесто питања провођења одлуке Сејдић и Финци почели да рјешавамо много озбиљнија питања. Потпуно сам сигуран и раније сам говорио да је директан начин избора, који се користи као прилика за подизање услова потпуно исцрпљен и потрошен и да ћемо сви морати размишљати да се окренемо индиректном начину избора, што би се, што се нас тиче, радило тако да нема асиметричних рјешења", рекао је Радончић.

Он је додао да је у једном тренутку атмосфера разговора била меканија и да постоји четири или пет кључних тачака у којима се разликују ставови актера састанка и у којима није било приближавања ставова.

"Ми немамо право да легитимишемо подјелу која улази на мала врата и мислим да морамо, с друге стране, релаксирати Хрвате да се не осјећају мајоризованим, те да је најбезболнији начин без промјене Устава и домова да се то ради на индиректан начин", рекао је Радончић.

Предсједник СББ-а сматра да ће представници Републике Српске морати да постану активни преговарачи и да ће морати да "сиђу са балкона са којег посматрају и говоре да их се то не тиче и желимо само директан избор".

Лидери водећих политичких партија из БиХ на састанку са европским комесаром за проширење Штефаном Филеом у Сарајеву ноћас нису успјели постићи договор о моделу провођења одлуке Суда у Стразбуру у предмету "Сејдић-Финци".



Оставите одговор