Кустурица: Француска новинарка је ратни хушкач

Прослављени српски режисер Емир Кустурица сматра да би француској новинарки Флоренс Лазар било боље да је у свом "филмском остварењу" пронашла мјеста и за документовани приказ страдања сарајевских Срба које су убијали комшије Бошњаци. "Од измишљене приче о томе како сам ја, наводно, почео изградњу Андрићграда на мјесту одакле су вршене депортације Бошњака, Лазаревој би […]

среда, јул 31, 2013 / 10:14

Прослављени српски режисер Емир Кустурица сматра да би француској новинарки Флоренс Лазар било боље да је у свом "филмском остварењу" пронашла мјеста и за документовани приказ страдања сарајевских Срба које су убијали комшије Бошњаци.

"Од измишљене приче о томе како сам ја, наводно, почео изградњу Андрићграда на мјесту одакле су вршене депортације Бошњака, Лазаревој би било много боље да је обрадила трагичну причу о звјерски убијеном пријератном сарајевском умјетнику Слободану Самарџићу, чији је једини гријех био то што је Србин", поручио је Кустурица.

Чувени режисер посебно је огорчен тиме што је Лазарова злоупотријебила гостопримство које су јој запослени у Андрићграду приуштили приликом њене прошлогодишње посјете Вишеграду и не слутећи да ће их у свом документарцу приказати као "злочинце" и "настављаче политике која је довела до прогона, силовања и масакра".

Кустурица је за "Прес" рекао да је морбидно да моралне лекције и документарце у којима се говори о злочинима над другима прави неко ко се никада није оградио од страшних недјела које су припадници његовог народа чинили над другим народима.

"Лазарова је класичан примјер онога што у свијету називају новинарским `псима рата`, односно људима који стално подстичу нове мржње и сукобе", каже Кустурица.

Француска новинарка Флоренс Лазар аутор је документарног филма под називом "Камен", у којем су Срби из Републике Српске представљени као ратни злочинци који под патронатом Српске православне цркве "прекрајају историју на штету невиних Бошњака".

Лазарова је изнијела бројне неистине о ратним дешавањима у источном дијелу Српске, посебно у Требињу и Вишеграду и навела да је Андрићград изграђен на мјесту одакле су за вријеме рата "вршене депортације Бошњака".



Оставите одговор