Купљен дуг Бирча, слиједи конверзија
Гордан Павловић, бизнисмен из Фоче, власник предузећа Павгорд и Србињепутеви данас је откупио сва потраживања литванске Укио банке од зворничке Фабрике глинице Бирач и њених ћерки фирми која су процјењена на 85.643.000 евра, ексклузивно сазнаје пословни портал Капитал. Пише Синиша Вукелић, Капитал Павловић се обавезао да ће 85,6 милиона евра потраживања Укио банке платити 6,4 […]

Гордан Павловић, бизнисмен из Фоче, власник предузећа Павгорд и Србињепутеви данас је откупио сва потраживања литванске Укио банке од зворничке Фабрике глинице Бирач и њених ћерки фирми која су процјењена на 85.643.000 евра, ексклузивно сазнаје пословни портал Капитал.
Пише Синиша Вукелић, Капитал
Павловић се обавезао да ће 85,6 милиона евра потраживања Укио банке платити 6,4 милиона евра.
Уговор о преузимању свих потраживања Укио банке која је у стечају, потписали су јутрос у Каунасу у Литванији стечајни управник Укио банке и Павловић.
Милион евра је одмах уплаћено на рачун Укио банке, а остатак ће бити уплаћено у договореном року. Литванци заузврат одустају од свих својих потраживања у Републици Српској.
Слиједи конверзија дуга у капитал
Павловић ће сада, како је за Капитал потврђено и у његовој фирми Павгорд, тражити од стечајног управника да му се признају ова потраживања, вјеровано не у цјелокупном износу и потом их конвертовати у капитал. Павловић би тако постао највећи сувласник Фабрике глинице, највећег привредног капацитета у зворничког регији и јединог ове врсте у БиХ.
Литванци су у претходном периоду покренути бројне судске поступке у Републици Српској за наплату својих потраживања која је стечајни управник одбијао да призна, али су ипак судови сматрали другачије, те једно вријеме блокирали све рачуне Алумине и Механике, ћерки фирми Фабрике глинице Бирач.
Павловић је власник неколико фирми у Републици Српској Србињепутеви, Павгорд, Техноком, те рудника мрког угља Миљевина у Фочи.
Његова компанија Павгорд се иначе бави трговином, превозом, изградњом грађевинских објеката и одржавањем путева, а није им страна ни угоститељска дјелатност. Наиме, они су власници хотела у Вишеграду, а од Владе Републике Српске су купили Нови рудник мрког угља Миљевина у Фочи.
Управо овај рудник ће бити главна карика у Павловићевом најновијем пословном потезу у откупу потраживања Литванаца.
Како Капитал сазнаје, Павловићева намјера је да његов рудник са око 100 запослених Фабрику глинице Бирач снабдјева угљем.
Павловићеве фирме су 2013. године имале укупну добит од 15 милиона КМ, што значи да смо само по основу пореза на добит у Буџет Републике Српске уплатили 1,5 милиона КМ, кажу у Павгорду.
Фабрика Бирач тренутно послује под управом стечајног управника, али и у великог агонији. Литванци који су је приватизовали су отишли и покренута је опсежна истрага о њиховом пословању претходних година под сумњом да су из Републике Српске изнијели око милијарду КМ. У међувремену, власници Бирча су изгубили и матичну банку у Литванији Укио банкас коју је преузела држава и покренула стечај. Стечајни управник Укио банке је покренуо наплату потраживања од Бирча и њених ћерки фирми.
Портал Капитал је још у августу ове године објавио да је један домаћи бизнисмен заинтересован за куповину потраживања Литванаца и да су им доставили понуду која ће бити мања од 10 одсто свих њихових потраживања.
Павгорд купио од Владе рудник Миљевину за шест милиона КМ
Влада Републике Српске је средином 2010. године прихватила понуду предузећа Павгорд да путем непосредне погодбе, купи државни капитал Новог рудника мрког угља Миљевина за шест милиона КМ.
Понуђач се обавезао да ће у опрему и осталу инфраструктуру Новог рудника Миљевина у наредне три године инвестирати десет милиона КМ, запослити 100 радника укључујући постојеће, те задржати претежне дјелатности експлоатације мрког угља на површинском и јамском копу.
Нови рудник Миљевина настао је на имовини пријашњег рудника којег је 2007. у стечајном поступку купила Влада РС за 4,95 милиона КМ. Рудник, у којем су запослена 22 радника, не ради због губитка тржишта и недостатка обртних и инвестиционих средстава. Влада је у два наврата на име трошкова одржавања постројења и плата запослених у Руднику уплатила око 600.000 КМ.
Понуду за куповину Рудника, поред Павгорда, наведено је у Владиној информацији, доставило је и предузеће Иноx-техноремонт из Груда које је касније, ипак, одустало јер није успјело да обезбиједи инвестицију за изградњу термоелектране на подручју Миљевина-Фоча. Стигла је, такође, и понуда компаније Еуро Инвест из Москве коју Влада није прихватила, јер је, како наводи, предвиђала сукцесивну двогодишњу уплату купопродајног износа од око 8,76 милиона КМ, што није у складу са законским прописима. Интерес за приватизацију Новог рудника Миљевина показивале су и грчке компаније Сенкап и Фирст, канадски Еkо Грiн Енерџи, бањолучки Привредни препород, словачки Екоспас, руски Интер-Рао, мађарска електропривреда и Земљокоп-инжињеринг из Источног Сарајева, али су преговори окончани неуспјешно.
Ко је Гордан Павловић
Милионер из Фоче, Гордан Павловић је у жижу јавности доспио почетком априла ове године када је према писању медија полиција Републике Српске претресла његова предузећа због сумње у нерегуларности приликом продаје пословних објеката. У акцији су претресена предузећа Србињепутеви, Павгорд и Техноком, с циљем изузимања документације ради утврђивања евентуалних незаконитости у предмету по којем поступа МУП РС у сарадњи с поступајућим тужилаштвом. Павловић је тада потврдио да је сва тражена документација уступљена инспекторима и одбацио сваку могућност о незаконитостима.
Све им је на располагању, могу да кажем да немамо никаквих неправилности, да је све чисто и у реду, а нека свако ради свој посао, кратко је тада рекао Павловић за Независне новине.
Павловић је пажњу јавности привукао још једном раније, због информација да му је у септембру 2012. године пријетио Здравко Крсмановић, бивши начелник општине Србиње.
Ovo su dobre vijesti.
Има ли игдје некаква стручна литература, брошура, уџбеник, упутство, отприлике у наслову „како постати милионер у РС“.
Радо бих исту купио и проучио!
У стечају нема конверѕије дуга,имаш само начин наплате дуга повјериоца ѕависно у коју си кастегорију сврстан,а ако банке или онај ко је откупио њихов дуг нису задовоиљне категоризацијом у исплатном реду иду у судски процес који траје годинама и исисава стечајну масу те на задњим лицитацијама за багателу долазе до огромног капитала.
E, ovo je razlog što se bandere moraju posvetiti.
Ono barem jedna
SVETA BANDERA.
Gdje je naše sofisticirano tužilaštvo, mup… koji za jedan dan izađe pred Srpsku i kašu vuk nije vuk, nije zvijer, vuk je umiljato jagnje?
Što ne kažu šta je sa Biračem, šta je sa Vukelićem, šta je sa , kako oni kašu Andrićgradom, za mene je Haračgrad… što ne kažu ko je to ubio Republiku Srpsku, ekonomski, ali bogami i biološki, ko nam je rastjerao djecu, ko nam je ostavio pusta sela , gradove, škole, …
exu, pa ja sam mislio da ti braniš režim, za ssvoj narod fašističkogenocidni zbog pohlepe, a ono na osovu tvoga komentara izadje da osim pohlepe ima i mržnje prema ovom narodu.
Ili si tip, sa se poslužim rudonjskim rječnikom, dakle, tip sa posebnim potrebama, suženog uma i rasudjivanja.