Крвава бајка не може бити дан сјећања на српске жртве фашизма

Извршни одбор Удружења "Јасеновац – Доња Градина" има низ примједби на иницијативу дневног листа "Прес" да се 21. октобар, датум њемачког злочина у Крагујевцу, обиљежава као дан сјећања на жртве фашизма у Другом свјетском рату, изјавио је предсједник овог одбора Владимир Лукић. "Иницијатори овакве идеје требали су прво размислити о највећим жртвама, о мјесту страдања […]

понедељак, октобар 3, 2011 / 18:11

Извршни одбор Удружења "Јасеновац – Доња Градина" има низ примједби на иницијативу дневног листа "Прес" да се 21. октобар, датум њемачког злочина у Крагујевцу, обиљежава као дан сјећања на жртве фашизма у Другом свјетском рату, изјавио је предсједник овог одбора Владимир Лукић.

"Иницијатори овакве идеје требали су прво размислити о највећим жртвама, о мјесту страдања и о злочинцима који су то починили, јер је сигурно да Нијемци нису чинили највеће злочине у бившој Југославији, већ да је то урадила НДХ за вријеме Другог свјетског рата", рекао је Лукић новинарима након сједнице Извршног одбора овог удружења.

Лукић је истакао да то питање треба повјерити научним институцијама, људима који су то преживјели, као и организацијама које се тиме баве, наводећи да је притом потребно искључити дневну политику из таквих разговора јер у супротном од доказивања истине о злочинима у Другом свјетском раду неће бити ништа.

Он је рекао да је на сједници Извршног одбора разматран завршетак Пете међународне конференције и штампање Зборника о тој конференцији, те посебно Декларације о геноциду над Србима, Јеврејима и Ромима коју је починила НДХ у Другом свјетском рату.

Лукић је рекао да је та декларација врло важан и тачан докуменат који ће добро доћи за расправу о проглашавању датума свих жртава фашизма у Другом свјетском рату.

Он је истакао да предстоји заједнички састанак како би се утврдила истина о почињеним злочинима у Другом свјетском рату, јер нема мира на Балкану међу земљама бивше Југославије док се не буде истине и док се јасно не каже ко је шта урадио и које је злочине починио.

"Сигурно да то не може бити датум 21. октобар гдје је извршен злочин над одређеним бројем људи у Шумарицама код Крагујевца у односу на десетине хиљада злочина који су почињени у БиХ, Херцеговини, Лици, Далмацији, Јадовну и Јасеновцу као највећем стратишту Срба у Другом свјетском рату", закључио је Лукић.

Лукић је на крају додао да се процјењује да је у Другом свјетском рату страдало око милион Срба, наводећи да је то истинит податак који засигурно историчари не могу побити.

Послије три мјесеца велике акције, београдски лист "Прес" предао је недавно министру рада и социјалне политике Србије Расиму Љајићу више од 16 000 потписа да се 21. октобар, датум њемачког злочина у Крагујевцу, обиљежава као дан сјећања на све српске жртве у Другом свјетском рату.

Подршку иницијативи дали су предсједник Србије Борис Тадић, премијер Мирко Цветковић, предсједница Скупштине Србије Славица Ђукић – Дејановић, скоро сви министри у Влади Србије, предсједници политичких партија, посланици, угледне јавне личности и спортисти.



Оставите одговор