Кривокапић у Београду уцјењује СПЦ, Јоаникије га се одрекао

Премијер Црне Горе Здравко Кривокапић изазвао је синоћ скандал уцјењујући СПЦ кога да изаберу на мјесто митрополита, те одгађајући најављено потписивање темељног уговора са СПЦ, какав су у Црној Гори потписале друге вјерске заједнице.

петак, мај 28, 2021 / 19:18

– Дошао сам у Београд, у Патријаршију СПЦ да Његовој Светости пренесем поздраве вјерног народа и његову вољу да на трону Светог Петра Цетињског виде Владику Јоаникија. Предложио сам да темељни уговор са СПЦ буде потписан на Цетињу, 30. октобра, на дан упокојења Митрополита Амфилохија – објављено је на Кривокапићевом твитер налогу.

Како пише портал ИН4С, Кривокапић је у Београд допутовао у пратњи министара Милатовића и Спајића, и требао је да потпише већ усаглашеног Темељног уговора, како је најављено на сајту СПЦ. Према њиховим тврдњама, Кривокапић се правдао да потписивање "коче" Абазовић и Бечић те да ће уколико потпише уговор угрозити стабилност владе.

Управо је његово понашање угрозило владу, будући да су из Демократског фронта поново указали на његово непринципијелно понашање и запријетили падом владе. Са друге стране, из странке Демократе, из које долази Алекса Бечић, указују да је Процес усаглашавања и потписивања темељног уговора између Државе и Цркве је у надлежности Владе, те тврде да Бечић није упознат ни са једном радном верзијом темељног уговора, те да им је прихватљиво све што Кривокапић договори са СПЦ.

Поводом изјаве премијера Црне Горе да је у Београд стигао да подржи владику Јоаникија за митрополита Црногорско – приморског, владика Јоаникије је за ИН4С екслузивно изјавио:

– Ја сам од премијера Црне Горе, захтијевао да реализује своје обећање и потпише Темељни уговор са СПЦ, а не да се мијеша у избор митрополита Црногорско – приморског, што је у искључивој надлежности Светог Архијерејског Сабора СПЦ. Такође је апсурдан предлог господина Кривокапића да се Темељни уговор потпише 30. октобра, што ја својеврстан политички маневар и не може се подвести под добронамјеран гест који би водио смиривању дуготрајних тензија, чије је рјешавање било кључни приоритет Кривокапићеве владе.

У саопштењу на сајту СПЦ стоји да је "после вишечасновног одлагања и обавештавања предстојатеља Српске Цркве о низу потпуно различитих разлога за кашњење поласка из Подгорице, око 21.00 час г. Кривокапић је стигао на договорени састанак (…) изнео нове и до сада неизречене разлоге због којих сматра да се потписивање Уговора мора одложити.

-Његова Светост је те разлоге саслушао са пажњом, великим стрпљењем, али и још већим изненађењем, ни најмање не увиђајући основаност и оправданост намере премијера Кривокапића да не потпише Уговор што је био једини разлог његовог доласка у Патријаршијски двор у Београду. Његова Светост Патријарх и присутни архијереји су изразили велико жаљење и забриност за даљи положај Српске Православне Цркве и њеног верног народа, с обзиром на то да једино са њом, иако јој припада апсолутна већина народа у Црној Гори, није потписан Уговор који јој гарантује правни положај, а самим тим и верска и грађанска права светосавског народа, што представља чин отворене дискриминације – стпји на сајту СПЦ.

Кривокапићево уплитање у унутрашња питања СПЦ отвара више питања, посебно због тога што је Јоаникије словио као први избор за новог митрополита, па се нагађа око тога да ли је овим направио медвеђу услугу актуелном владици Будимљанско-никшићком, и да ли је то учинио намјерно. Истовремено се говори о томе да је Јоникије ближи "коалицији Бечић – Кривокапић", будући да их је неформално подржао пред локалне изборе у Херцег Новом. Други су коментарисали да је Бечић, прије свих, злоупотријебио контакт са владиком прије избора, који је требао бити неформалан, довођењем сниматеља. Други ниво јесу тврдње да дио црногорске власти инсистира на владици из Црне Горе, како би се смањио "утицај Вучића", што опет одговара Бечићу и Кривокапићу, у односима са Демократским фронтом.



Оставите одговор