Крчмар: Мефународна комисија одговорна за неидентификовање жртава

Шеф Оперативног тима за тражење несталих Републике Српске Горан Крчмар констатовао је да и данашња идентификација посмртних остатака у Спомен–костурници Миљевићи показује да је Међународна комисија за нестала лица /ИЦМП/ одговорна зашто нека тијела на ДНК-обраду чекају и више од 10 година. "То је неприхватљиво, посебно имајући у виду чињеницу да ИЦМП тврди да су […]

субота, новембар 17, 2012 / 08:23

Шеф Оперативног тима за тражење несталих Републике Српске Горан Крчмар констатовао је да и данашња идентификација посмртних остатака у Спомен–костурници Миљевићи показује да је Међународна комисија за нестала лица /ИЦМП/ одговорна зашто нека тијела на ДНК-обраду чекају и више од 10 година.

"То је неприхватљиво, посебно имајући у виду чињеницу да ИЦМП тврди да су сви профили костију у спомен-костурницама у Републици Српској завршени и да за њих постоји такозвани ДНК-рапорт, међутим, нема поклапања, односно такозваног мечирања", рекао је Крчмар новинарима у Источном Сарајеву.

Он се запитао одакле сада ти нови "мечеви", и то на тијелима похрањеним у костурницама већ око 10 година.

Према његовим ријечима, ревизија свих посмртних остатака у Републици Српској је завршена на све три локације – Бањалуци, Источном Сарајеву и Невесињу.

Он се запитао "шта се то налази у Високом, Тузли, Санском Мосту или неком другом центру у Федерацији у БиХ".

"Тренутно имамо 608 неидентификованих тијела у Републици Српској, са свим наредбама и са комплетном документацијом", прецизирао је Крчмар.

Предсједник Удружења породица несталих Сарајевско-романијске регије Милан Мандић сматра да је веома симптоматично то што су тек данас идентификовани остаци некога ко је ексхумиран још 2001. године.

"Нама Србима то говори да неко у ланцу тражења несталих у БиХ или намјерно прави грешке или неће да ради по закону. Чињеница да су посмртни остаци Петра Богићевића чак 11 година лежали у Спомен – костурници овдје у Миљевићима, за нас породице несталих заиста је неприхватљиво", рекао је Мандић.

Он је истакао да "неко због тога мора да одговара".

"Ако је то у домену одговорности ИЦМП-а, онда је то велики проблем за нас нестале, јер нам то говори да ова инстицуија не ради свој посао како треба", рекао је Мандић.

Он се запитао колико дуго више од 200 посмртних остатака чекају на ДНК обраду – 15, 10, пет година.

Бранислав Васиљевић, брат Радислава, који је данас идентифкован, рекао је новинарима да је његов брат нестао 1992. године, а његово тијело је пронађено 2002. године.

"Зашто је тијело мог брата чекало 12 година на идентификацију? Нама, породици то говори да ни Међународни комитет Црвеног крста, ни ИЦМП, нити друге надлежне институције нису имале слуха за бол породица према својим најдражим који су трагично нестали", рекао је Бранислав.

У Спомен-костурници у Миљевићима данас су идентификовани посмртни остаци Радислава Васиљевића, Вукашина Вукашиновића, Петра Богичевића, Милене Цвијетић, Зорке Колашинац, Неђа Томаша, Мата Иванчића, Фадила Кујовића, Шемсе Бећировића и Османа Ибрахимовића, а породице ће одлучити када ће их преузети и сахранити.



Оставите одговор