Краткофил, други дан

Другог дана Краткофила Плус у прелијепом амбијенту тврђаве Кастел приказан је блок такмичарских филмова, послије којег је публика могла да погледа бањалучку премијеру филма "Клип", српске режисерке Маје Милош. Ријеч је о филму који је на престижном фестивалу у Ротердаму освојио једну од три равноправне главне награде “Тигар”, што је највећи успјех једног српског филма […]

петак, јул 20, 2012 / 13:11

Другог дана Краткофила Плус у прелијепом амбијенту тврђаве Кастел приказан је блок такмичарских филмова, послије којег је публика могла да погледа бањалучку премијеру филма "Клип", српске режисерке Маје Милош.

Ријеч је о филму који је на престижном фестивалу у Ротердаму освојио једну од три равноправне главне награде “Тигар”, што је највећи успјех једног српског филма на међународној сцени у посљедњих десет година. “Клип” је освојио и награду “Бијели ирис” за најбољи дебитантски филм на фестивалу у Бриселу, а на недавно завршеном Међународном фестивалу „Синема сити“ који се одржава у Новом Саду “Клип” је добио главну награду у такмичарској селекцији „Национална класа“.

Овај филм је бескомпромисна, храбра и искрена прича о тинејџерима у Србији, испричана кроз призму 16-годишње Јасне која је спремна буквално на све да би освојила момка у којег је заљубљена. Јасна је шеснаестогодишња дјевојка која иде у средњу школу. Отац јој има тешко обољење у поодмаклој фази. Она виђа оца који је потпуно беспомоћан и због јаких лијекова које пије губи везу са реалношћу и не жели да учествује у свакодневним проблемима које доноси живот са тешким болесником.

У дневном термину прикани су најбољи британски кратки филмови из програма БАФТА 2012. (Британска академија филмске и телевизијске умјетности). Овај програм реализован је у сарадњи са Британским савјетом БиХ. БАФТА је британска организација која додјељује награде филмовима, телевизији и интерактивним медијима једном годишње.

Владан Петковић, директор програма и селектор рекао је да је публика имала прилику да види осам филмова.

„Према мом мишљењу овај избор филмова за публику је најзанимљиви, јер су британски филмови међу најбољима у свету. Награда БАФТА је британски Оскар и изузетно нам је драго што смо имали прилику да на фестивалу пустимо ове филмове који су међу најзначајнијим ове године на фестивалу“, рекао је Петковић.

У дневном термину приказан је и вишеструко награђивани документарац „Писмо оцу“, српског режисера Срђана Кече. Филм је недавно освојио награду за најбољи српски документарац, као и награду критичара на београдском фестивалу Белдокс. Филм “Писмо оцу” награђен је као најбољи документарни филм са Балкана 2011. године на Докуфесту у Призрену, а међународну премијеру имао је на престижном фестивалу ИДФА у Амстердаму.

Постављајући питање “зашто си морао да одеш тата”, Срђан Кеча покушава да нађе узрок смрти свога оца, а овим филмом преиспитује индивидуалну одговорност обичних људи затечених у вихору рата. Покушавајући да разумије начин на који је његов отац изабрао да умре, Кеча истражује заборављене фотографије, писма и кућне видео снимке којима се враћа у вријеме Југославије 70-их година, када су његови родитељи започели везу. Путовање кроз прошле године открива и заостале ужасе недавних ратова на Балкану, који и даље раздвајају људе и породице.

Другог дана Краткофил Плус почео је и дјечији програм филмом „Магично путовање у Африку“. Филм говори о Хани, десетогодишњој девојчици из Барселоне која полази на магично путовање крилатим коњем у Африку.„Магично путовање у Африку“ комбинује играни филм и компјутерску анимацију. Овај филм је духовно путовање за одрасле, и магично путовање за децу, пуно мистерије, авантуре и открића.



Оставите одговор