Крагујевац: Руши се кућа Ђуре Јакшића

Кућу у којој је живио умјетник Ђура Јакшић у Крагујевцу градске власти планирају да сруше ради изградње саобраћајнице. Кућа у којој је овај српски пјесник и сликар становао двије године, док је предавао у крагујевачкој гимназији, биће срушена, а на њеном мјесту, према најновијим плановима надлежних, наћи ће се саобраћајница. Славица Ђорђевић, помоћник градоначелника за […]

субота, фебруар 23, 2013 / 23:46

Кућу у којој је живио умјетник Ђура Јакшић у Крагујевцу градске власти планирају да сруше ради изградње саобраћајнице.

Кућа у којој је овај српски пјесник и сликар становао двије године, док је предавао у крагујевачкој гимназији, биће срушена, а на њеном мјесту, према најновијим плановима надлежних, наћи ће се саобраћајница.

Славица Ђорђевић, помоћник градоначелника за културу, каже да ће се на том мјесту наћи и обиљежје посвећено познатом умјетнику, преносе београдски медији.

“Чесма или биста Ђуре Јакшића уз стављање и пригодне табле о подацима када је боравио у Крагујевцу била би солидан начин да обележимо присуство таквог једног пjесника и сликара у Крагујевцу”, сматра она.

Рушење куће Ђуре Јакшића први пут се помиње 2009. године. Од тада у локалној самоуправи тврде да се стручна јавност сагласила да кућа у којој је познати романтичар становао нема значај да би била под заштитом државе као споменик културе.

Прво се говорило да ће ту нићи реплика куће, потом стамбено-пословни објекат, а најновији план је – улица.

Крагујевац, прва пријестоница модерне Србије, био је стјециште многих знаменитих људи. Међутим, обиљежја која би требало да подсјећају на то вријеме изостала су или су уништена.

Кућа у којој је двије године провео родоначелник социјалистичког покрета у Србији Светозар Марковић није срушена, али је управа Народног музеја из дворишта уклонила његову бисту. Објекат се сада зове кућа "проте Милоја Барјактаревића".

Нова стамбено-пословна зграда замијенила је породичну кућу академика Драгослава Срејовића у којој је живио до поласка на Факултет.

На улазу у зграду данас стоји само гипсана фигура познатог "Лепенка", симбола археолошког налазишта свјетског значаја чијим ископавањем је руководио Срејовић.
О томе како не изгубити идентитет у борби модерног и традиционалног Крагујевац би можда требало да учи од градова попут Беча.

У овом граду је обиљежена је и зграда у којој је пољски композитор Фредерик Шопен живио свега шест мјесеци.



Оставите одговор