Kрагујевац: Професори медицине доказали да мед убија малигне ћелије

Тим професора са Медицинског факултета у Крагујевцу открио је послије вишегодишњих лабораторијских истраживања да препарати на бази меда уништавају малигне ћелије, а штите здраве, саопштио је професор тог факултета Дејан Баскић. Производи од меда помажу обољелима од рака, доказали крагујевачки истраживачи, а потврдиле стручне установе из земље и региона Он је новинарима изјавио да су […]

среда, јануар 11, 2012 / 09:34

Тим професора са Медицинског факултета у Крагујевцу открио је послије вишегодишњих лабораторијских истраживања да препарати на бази меда уништавају малигне ћелије, а штите здраве, саопштио је професор тог факултета Дејан Баскић.

Производи од меда помажу обољелима од рака, доказали крагујевачки истраживачи, а потврдиле стручне установе из земље и региона

Он је новинарима изјавио да су се такви ефекти потврдили код “ин витро” испитивања природних препарата који су у Србији регистровани као дијететски додаци исхрани.

“Суштина је да природни препарати на бази меда у лабораторијским условима убијају малигне ћелије, а не убијају, односно штите здраве ћелије”, рекао је Баскић.

Истраживања су започела прије седам година и за све вријеме се потврђују истовјетни резултати, истакао је он. Ефекат је остварен најприје код хуманих леукемија, а затим и код неких других тумора.

“Показали смо да ови препарати имају истовјетно широко дејство широком спектру од десетак ћелијских линија, односно показало се да имају селективну токсичност што значи да убијају малигне, а не и здраве ћелије”, рекао је Баскић.

Он је објаснио да препарати на бази меда који се налазе у слободној продаји, ипак, нису лијек за рак, али да показују снажне ефекте у “ин витро” условима.

“Истраживања треба наставити и у том циљу успоставили смо сарадњу са неким другим институтима, раније са Винчом, а тренутно се један дио експеримената спроводи у Паризу на институту Кири, који је био заинтересован за наше резултате, па су тамо поновили процес и добили исти ефекат”, рекао је Баскић.

Он је објаснио да је ријеч о предклиничким испитивањим у лабораторији и да је још дуг пут до клиничке примјене.

Препарате који се испитују производи једна домаћа фирма и већ се примјењују у једној приватној болници у Београду, али не као лијек за рак већ као додатак исхрани обољелих од те тешке болести.

“Могу да препоручим свакоме ко прима хемиотерапију да узме ове препарате јер је лакше подносе, знамо да поправља генетска и токсичка оштећења”, рекао је Баскић.

Према његовим ријечима, досадашња истраживања финансирао је Медицински факултет у Крагујевцу, а постоји интересовање Фонда за иновације Републике Србије да се кроз грантове подржи овај пројекат.

Чланица истраживачког тима,молекуларни биолог, доцент Медицинског факултета у Крагујевцу, Сузана Поповић је рекла новинарима да препарати који се испитују садрже производе меда, прополис и друго, затим германијум и екстрате неких биљака.

“Почели смо истраживања када нас је колегиница која ради на приватној клиници гдје се користе препарати обавијестила о одличним резултатима и предложила да их испитамо у ‘ин витро’ условима”, рекла је Поповић.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор