Коштуница: Часније дати оставку него предати Косово

Предсједник Демократске странке Србије Војислав Коштуница оцјенио је да је предсједник Републике Томислав Николић упутио поруку да се на Косову укида државност Србије и додао да је часније поднијети оставку него бити "саучесник у предаји Косова". "Председник Србије упутио је поруку за Дан државности да се укида државност Србије на Косову и Метохији. Оно што […]

петак, фебруар 15, 2013 / 17:22

Предсједник Демократске странке Србије Војислав Коштуница оцјенио је да је предсједник Републике Томислав Николић упутио поруку да се на Косову укида државност Србије и додао да је часније поднијети оставку него бити "саучесник у предаји Косова".

"Председник Србије упутио је поруку за Дан државности да се укида државност Србије на Косову и Метохији. Оно што председник Србије зове паралелним институцијама заправо су институције државе Србије на Косову, а њихово укидање и замена за институције Косова није ништа друго него укидање сваког државног присуства Србије на Косову", наводи се у изјави Коштунице за агенцију Бета.

Коштуница је оцјенио да то значи да је на "Сретење (Дан државности) предсједник Србије обзнанио план за предају наше државности у руке албанских сепаратиста".

"Знам да ће унапред бити изречено много неистина како би се сакрила суштина предаје српске државности на Косову. Али, упозоравам да никада ниједан Србин није добровољно предао Косово. Косово су и до сада на силу отимали, а Србија не треба да буде саучесник таквог ужасног насиља над њом самом. Хиљаду пута би било часније поднети оставку него бити саучесник у предаји Косова", навео је лидер ДСС-а.

Према његовим ријечима, ДСС је овим ставом рекао истину и "спасао душу", док је на предсједнику Србије да још једном размисли да, у "складу са положеном заклетвом, одбије да буде саучесник у отимању српске територије".

Николић је синоћ у изјави за Телевизију Прва на питање да ли приједлогом Србије за разговоре с Приштином долази до легализације паралелних институција на сјеверу Косова и Метохије, објаснио да је ријеч о стварању нових косовских институција којима управљају Срби.

"То је стварање нових косовских институција, али сегмента институција које би водили Срби. И ту престају паралелне институције. Ако кажу да је Србија регулисала школство, здравство и, ако кажу да имамо суд у Косовској Митровици и да имамо неке полицијске снаге на северу КиМ, одједном овим нашим предлогом – који мора да се реши кроз устав Косова, али, не заборавите, и кроз Устав Србије – српске институције постају косовске институције и њима управљају Срби", рекао је председник Србије.



Оставите одговор