Косовски вртлог

Замислите ситуацију да на простору једне државе у којој се проводи један правни и државни систем уђу сепаратистичке паралелне институције и формације и кажу: "Од данас ово није ваше и немате право да проводите свој Устав". Пише: Стефан Драгичевић Под пуном специјално-полицијском опремом улази се на територију чије становништво подржава једну државу, међународно признату, чланицу […]

понедељак, август 1, 2011 / 06:00

Замислите ситуацију да на простору једне државе у којој се проводи један правни и државни систем уђу сепаратистичке паралелне институције и формације и кажу: "Од данас ово није ваше и немате право да проводите свој Устав".

Пише: Стефан Драгичевић

Под пуном специјално-полицијском опремом улази се на територију чије становништво подржава једну државу, међународно признату, чланицу УН само да би се остварио један једини циљ. Да се „освоје“ админинстративни прелази према централној Србији и да би се спријечио проток српске робе до општина које се налазе на сјеверу покрајине. Јер знате, специјалци се никада не шаљу на админинстративне прелазе осим у условима ванредног стања, али пошто се овдје ради о специјалцима КПС самопроглашене државе Косово онда се оне могу третирати као терористичке формације које угрожавају безбједност грађана државе Србије.

Али, као и обично, нема се конкретног одговора на такво дјеловање јер држава Србија неће да искористи своје легитимно и легално право по резолуцији 1244 и потписаном Кумановском споразуму у коме пише да се један број војног и полицијског особља може вратити на Косово. То проистиче из анекса 2 члана 4 резолуције 1244 СБ УН, друга је ствар што Србија не инсиситрањем на томе девастира и себе и грађане. Ако смо се већ заклели на дослиједно поштивање слова резолуције највишег свјетског органа у чему је проблем да се оно регенерише на терену? Шта је спутава када је право и правичност на нашој страни?

Како је могуће да тзв. специјалци „Роса“ лагано џиповима и транспортерима ушетају сјеверно од Ибра, а да се истог тренутка Соланин Еулекс повлачи са админинстративних прелаза Брњак и Јариње? Додуше Еулекс никада није крио своје симпатије према Приштини и Хашиму Тачију али забрињава чињеница да локалне Србе нема ко да брани. Нема безбједносних снага које ће гарантовати Србима безбједност у Косовској Митровици, Звечану, Лепосавићу а да не говорим о Србима који живе у енклавама и јужно од Ибра. Да ли неко вјерује да Кфор (који је другим ријечима НАТО) жели добро локалном становништву који је избезумљен од свих ових силних политичких манипулација? Па тај исти Кфор кога су Срби донедавно сматрали јединим правим и истинским мировним снагама ставља бодљикаву жицу на админинстративним прелазима према централној Србији и тиме фактички спроводи приштински ембарго на увоз српске робе. Како то другачије протумачити него као отворена подршка Тачијевој Влади у намјери „да покаже колико је Косово независно“?

С друге стране, већина би рекла „да оно што су Срби урадили на Јарињу представља екстреман чин који се није смио изазвати“. Ја питам надлежне органе, ко су ти људи који су палили админининстративни прелаз Јариње? Како баш при повлачењу „Росе“ и Кфора да се то деси и да нико не види маскиране младиће који чак са сјевера Митровице иду ка Јарињу? „Сватовска колона“ кренула у поворку рекли би неки ? Је ли се КПС упустио у дубоку истрагу око тога ко стоји иза оног чина и шта се хтјело постићи тиме, ако знамо да је Јариње колико-толико било под српском контролом? Ма нема ту уплитања неких криминалних кругова, ма јок… Кординисано Срби ишли са сјекирама и Молотовљевим коктелима баш онако како нас описују Хендлерови истомишљеници.

Такође, треба нагласити да у консултацијама за засиједање УН о Косову Србији је било онемогућено да учествује што значи да су већ „мистериозне“ три сталне чланице УН биле против. Ни Вук Јеремић, на засиједањи Скупштине Србије, из достојанства и поштовања према УН „није открио ко су“, али ево да претпоставимо: САД, Франуцска, В. Британија ; За: Русија и Кина. Овима који кажу да су Американци пустили Албанце низ воду, а има и таквих, поручујем им да прво схвате слијед догађања од 1999. Године па до данас како би схватили да је Косово највећи и најамбициознији политички и војни пројекат САД и НАТО-а.

Сјевер покрајине, послије окупације административних прелаза је фактички одсјечен од Србије, а знате шта поручује НАТО?

„Брњак и Јариње су војне зоне и у случају потребе – употреба бојеве муниције“.

Ја ово схватам као пријетњу интересима државе и грађанима, односно као формалну окупацију дијела територије, а како то Влада тумачи заиста ме не интересује, а не вјерујем да ће се огласити јер су то за њу „спекулације“.

У свему овоме реакција међународне заједнице је толико млитава да се може закључити њена дубока подијељеност, мада, као и обично Еулекс искаче из свега тога. Прво Еулекс критикује Приштину, а јуче Де Марнак каже да поштује "Устав и законе Косова". Прекјуче „земље Квинте“ блокирају Србију да учествује у консултацијама УН, јуче осуђују потез Приштине. Који је заиста став међународне заједнице, остаје прилично непознато.

У ЕУ преко Јариња

И док се око сјевера Косова води виша политика, дотле локалном становништву пријети хуманитарна криза која се огледа у несташицама основних животних намирница, а цијене нагло расту. Захваљујући НАТО блокади на Јарињу и Брњаку, сјевер покрајине је буквално стао.

Да ли је могуће да све ове сценарије можемо да видимо само у једној седмици, а да се не запитамо само око једне ствари – Да ли је ово све унапријед изрежирано и планирано? Специјалци улазе, Еулекс се повлачи, Кфор миче „Росу“ и поставља себе као највише међународно тијело; Јариње гори, сјевер покрајине окупиран, по путевима барикаде локалног становништва. Једном рјечју – ванредно стање. Ови догађаји неминовно подсјећају на почетак рата у Хрватској, али као и већина, надам се да неће избити неки оружани сукоб.

Баш кад су властодржци послије хапшења Хаџића и завршетка сарадње са Хашким трибуналом још једном хтјели да дрекну „да Европа нема алтернативу“, Тачи се појави као нова главобоља на путу ка ЕУ. Случајно? Исконструисано. Сад крећу нови услови, свјежији и за Србију у складу са 21. вијеком. Хаг је превазиђен, сљедећа барикада је њемачки Бундестаг.

Још кад се Роберт Купер сутра појави као главни миротворац између Београда и Приштине, све има да мирише на Холбрука. Компромис нема алтернативу!



0 КОМЕНТАРА

  1. Нисам неки дан пратила сједницу Скупштине Србије… Да ли је неко поставио питање предсједнику шта је било са оном његовом „ЕУЛЕКС је статусно неутралан“? То је понављао пречесто, а од тада заправо и почињу ови већи проблеми са КиМ, наравно у ових пар година од тзв. Декларацје о независности!

    Наравно да је све изрежирано и константно тврдим да је званични БГ учествовао у писању ове приче.

    Став међународне заједнице није непознат. Без обзира што земље Квинте декларативно осуђују тзв. Владу Косова… битно је шта раде на терену. Мислим да је то већ свима јасно! x-(

Оставите одговор