Косово не тражи од Србије признање, само злато, ратну одштету, конзулате…

Нова Влада Косова неће условљавати дијалог признавањем суверенитета, преноси данас штампа у Приштини, али ће тражити доста тога, између осталог и ратну одштету по разним основама, али и дио блага бивше заједничке државе. Влада ће, преноси данашња Коха диторе, умјесто залагања за признавање независности, остати снажно ангажована на потпуној нормализацији односа са Србијом и наставку […]

уторак, децембар 2, 2014 / 15:05

Нова Влада Косова неће условљавати дијалог признавањем суверенитета, преноси данас штампа у Приштини, али ће тражити доста тога, између осталог и ратну одштету по разним основама, али и дио блага бивше заједничке државе.

Влада ће, преноси данашња Коха диторе, умјесто залагања за признавање независности, остати снажно ангажована на потпуној нормализацији односа са Србијом и наставку дијалога.

Нигде у програму, наиме, није поменута ријеч реципроцитет кад је ријеч о признавању независности, већ се наводи да је циљ да Србија уважи суверенитет Косова. У нацрту програма косовске владе, у који је Коха Диторе имала увид, наводи се опредјељење да се спроведу сви споразуми с Београдом као и да се отварају нове теме.

Такође, током мандата влада ће се ангажовати да процес нормализације међудржавних односа има јасне параметре са процијењеним роковима који ће бити одређени како би се избјегли бескрајни преговори у троуглу Приштина-Брисел-Београд.

У контексту дијалога са Србијом у програму нове владе у врху приоритета је питање успостављање међународне границе између двије државе, док је друга прекид уплитања Србије на Косову у сферама које нису третиране у Бриселу.

Међу темама су и међудржавна сарадња интересних сфера укључујући ваздушни транспорт, ратна одштета по разним основама, питање несталих лица укључујући повратак расељених.

Помиње се и обавеза враћања експоната и документације културне баштине које је Србија узела са Косова, затим враћање филмова Косовофилма, али и пензијско-инвалидског фонда косовских становника.

Програм се бави и питањем сукцесије гдје се тражи дио “блага” бивше Југославије и међународног дуга Косова, али и одређен број дипломатско конзуларних објеката – представништава бивше Југославије, војних објеката бивше државе, дио архива некадашње земље.



Оставите одговор