Кошарац о високој политици: Русија не утиче малигно, већ ЕУ и бивша америчка администрација
БиХ није увела санкције Руској Федерацији, нити ће их уводити све док су у институцијама на заједничком нивоу људи који слиједе политику предсједника Републике Српске Милорада Додика, изјавио је замјеник предсједавајуће Савјета министара Сташа Кошарац.

Он је навео да тврдње министра иностраних послова у Савјету министара Елмедина Конаковића о увођењу санкција најбоље демантује данашњи састанак са руском делегацијом коју је предводио копредсједавајући Комисије за трговину и економску сарадњу између БиХ и Русије Антон Шалајев.
Кошарац је оцијенио да су изјаве о наводним санкцијама Русији непотребне, јер Москва има идентичан приступ интересима Срба, Бошњака и Хрвата у БиХ.
Он је навео да Русија не врши малигни утицај у БиХ, већ да то чине ЕУ и администрација бившег америчког предсједника Џозефа Бајдена, а један од примјера за то је источна интерконекција, која је била значајан пројекат за развој Српске, а коју су стопирали бошњачки политичари у Предсједништву БиХ.
Кошарац је у изјави новинарима у Источном Сарајеву указао да нико из Републике Српске није стопирао јужну интерконецију.
"Све док у Предсједништву БиХ не буде деблокирана источна интерконекција, као министар нећу предложити јужну интерконекцију на сједници Савјета министара", рекао је Кошарац, који је и министар спољне трговине и економских односа.
Он је навео да су многи званичници из Федерације БиХ /ФБиХ/ говорили да је на њих вршен притисак да се донесу одређени закони, те да то није чинио руски, него амерички амбасадор у БиХ и неки други званичници ЕУ.
"Конаковићева прича о малигном руском утицају и томе да је БиХ увела санцкије Москви исти су као онај багер којим ће, како је рекао, помести кадрове СНСД-а, па у томе није успио", рекао је Кошарац и додао да не треба прихватити наративе политичара из ФБиХ који Русију покушавају довести у контекст негативних трендова.
Кошарац је нагласио да се Русија никада није петљала у унутрашња питања БиХ, него је као гарант Дејтонског споразума афирмисала тај споразум као договор два ентитета и три конститутивна народа.
"Сјетимо се шта су радили други и на који начин су се опходили када су у питању унутрашња питања у БиХ", закључио је Кошарац.
Састанак Кошарац са руском делегацијом коју је предводио Шалајев одржан је у Министарству спољне трговине и економских односа у Савјету министара.
Након овог, одржан је састанак у Источном Сарајеву са градоначелником овог града Љубишом Ћосићем.