Компанија плаћа одштету човјеку јер је због лијека постао "геј и коцкар”

Један пацијент оболио од Паркинсонове болести добио је одшету од фармацеутске компаније чији је лијек користио, зато што га је учинио "гејем и зависником од коцкања и секса”. Патолошко коцкање, повећан либидо и хиперсексуалност већ су се показали као нежељене посљедице лијечења пацијената лијековима на бази допамина, али су проблеми пријављени у много мањем броју, […]

петак, новембар 30, 2012 / 08:28

Један пацијент оболио од Паркинсонове болести добио је одшету од фармацеутске компаније чији је лијек користио, зато што га је учинио "гејем и зависником од коцкања и секса”.

Патолошко коцкање, повећан либидо и хиперсексуалност већ су се показали као нежељене посљедице лијечења пацијената лијековима на бази допамина, али су проблеми пријављени у много мањем броју, него што има људи који користе такв медикаменте.

Дидијер Жамбер био је поштован члан заједнице Нанта у Француској и вољен отац и муж.

Међутим, послије двије године узимања лијека Рекип он је постао зависник од секса и коцкања. Продавао је играчке своје дјеце како би прикупио новац и чак своје сексуалне услуге рекламирао на интернету.

Због тога је Суд у Рену пресудио у његову корист и наложио да фармацеутска компанија Глаксо Смит Клајн плати одштету од око 200 хиљада евра.

Иако се радује због такве пресуде, Жамбер каже да “она никада не може надокнадити године патње”.

Он је Рекип почео да узима због Паркинсонове болести 2003.

Некада поштовани менаџер банке, локални савјетник и отац двоје дјеце, од тада је осам пута покушао самоубиство и постао зависник од секса и коцке.

Прокоцкао је око 82.000 евра углавном на интернет клађење и потрагу за истополним сексуалним партнерима.

Једном је чак због неопрезног одабира био силован.

Његово понашање вратило се у нормалу када је на интернету пронашао сајт о повезаности Рекип-а и болести зависности 2005. и престао да пије тај лијек.

"Requip" (ропинирол) је активатор допамина који се користи у лијечењу пацијената са Паркинсоновом болешћу. Он директно стимулише рецепторе за допамин у мозгу и понаша се као замјена за ту хемикалију, која је код неких обољелих од Паркинсона дефицитарна.



Оставите одговор