Комић: Посебна пажња за младе истраживаче

Министар науке и технологије Републике Српске Јасмин Комић рекао је да Влада Српске посебну пажњу посвећује младим научно-истраживачким кадровима, изразивши наду да ће средства у наредном периоду за ову сферу бити још и већа. "Влада РС је заиста опредјељена за науку и научно-технолошки рад, али тренутно даје онолико колико је у могућности", рекао је Комић […]

недеља, август 14, 2011 / 07:44

Министар науке и технологије Републике Српске Јасмин Комић рекао је да Влада Српске посебну пажњу посвећује младим научно-истраживачким кадровима, изразивши наду да ће средства у наредном периоду за ову сферу бити још и већа.

"Влада РС је заиста опредјељена за науку и научно-технолошки рад, али тренутно даје онолико колико је у могућности", рекао је Комић Срни, истакавши да је знање нешто што је на овим просторима традиционално присутно као ресурс, јер су људи по природи бистри и могу да одговоре свим захтјевима науке у свјетским оквирима.

Нагласивши да ресорно министарство издваја два милиона евра за науку и технологију, Комић је нагласио важност пружања помоћи младим истраживачима у области науке и технологије и додао да у оквиру министарства постоје посебан грант који се односи на то.

"Примјера ради, Министарство науке и технологије позиционира наше људе и кроз Фонд `Милан Јелић` кога смо и основали, у оквиру којег стипеднирамо студенте, првог, другог и трећег циклуса", подсјетио је Комић и додао да се тренутно из овог фонда стипендира 135 студената.

Он је истакао да је интенција и жеља министарства да у неком будућем периоду студенте шаље на најпрестижније узниверзитете у свијету, како би на тај начин гајили изврсност, јер, како је рекао, само изврсност производи врхунске стручњаке.

Осим што ће такви стручњаци бити добри амбасадори у свијету, Комић наводи да ће и с друге стране бити изузетна веза за трансфер свих знања која треба да иду са ових простора на Запад и обрнуто.

Он је рекао да је Влада РС у одређеном моменту процијенила да треба да се оснује и Агенција за информационо друштво Републике Српске (АИДРС) која може да подмири потребе у оном сегменту који се зове информацизација друштва, односно прелазак на информационо друштво.

"Оснивање овакве агенције је био пун погодак Владе и ми то сада зовемо `Е Српска`, јер у том сегменту све прелази на електронски начин пословања", објасниио је Комић и додао да су уведени нови закони, а то су закон о електронском потпису, о електронском документу и закон о информационој безбједности, чиме је заокружен сет закона, гдје се стварају предуслови да се у сваком другом погледу и у хардверском и у софтверском одговори захтјевима савременог друштва.

Према његовим ријечима, електронски начин пословања посебно је добар за јавну управу, јер је чини далеко ефикаснијом што би требало да осјете и грађани Српске.



Оставите одговор