22:13 Најгори: Два деветнаестогодишњака из Белгије ухапшени због кријумчарења мрава18:41 Док се у Украјини хладно ратује, Запад се спрема за повратак на руско тржиште14:21 Џендерлуци из Небеске Србије: Први пут на једном лету, сво особље у авиону биле жене14:17 Лавров: У Сумију смо гађали састанак војних званичника НАТО и режима у Кијеву14:11 Кошарац о високој политици: Русија не утиче малигно, већ ЕУ и бивша америчка администрација13:35 Горан Петронијевић: Неко из Хашког Механизма треба провјерити Караџићево стање у затвору13:32 Ухапшени двадесетчетворогодишњаци у Брчком: Пуцали, па оптужени за покушај убиства13:27 Вашингтон и Брисел сада мало ипак преговарају о тарифама и, кажу, добро им иде18:12 Илон Маск против Опен АИ: У име човјечанства или личног профита?16:09 Киргиски пуковник: НАТО не може да замјени Русију у бившим републикама СССР

Koлико кошта наш радник

БАЊА ЛУКА – Радник у Републици Српској у поређењу са земљама у окружењу, на основу трошкова рада и доприноса, јефтинији је од хрватског и словеначког, а скупљи од румунског и бугарског. Ово показују статистички подаци и анализе на основу којих су укупни трошкови рада и доприноса радника у Српској на годишњем нивоу просјечно износили 14.700 […]

среда, март 9, 2011 / 08:47

БАЊА ЛУКА – Радник у Републици Српској у поређењу са земљама у окружењу, на основу трошкова рада и доприноса, јефтинији је од хрватског и словеначког, а скупљи од румунског и бугарског.

Ово показују статистички подаци и анализе на основу којих су укупни трошкови рада и доприноса радника у Српској на годишњем нивоу просјечно износили 14.700 марака, наводи "Глас Српске".

Истраживања спровођена у земљама у окружењу и ЕУ показују да је Словенија земља у којој се на годишњем нивоу за радника издваја око 18.481 евро, док у Хрватској годишњи трошкови послодавца за једног радника износе око 13.907 евра.

Трошкови по истом основу за радника у Бугарској на годишњем нивоу износе 4.267 евра, а у Румунији 6.873 евра.

Предсједник Уније удружења послодаваца РС Ранко Милић рекао је да се, ако се заједно посматрају стопе пореза и доприноса на лична примања у РС, може видјети да је у Српској далеко повољнија ситуација у односу на окружење, али да огромна оптерећења стварају додатни порези и доприноси.

"Поједина оптерећења код нас су већа у односу на земље у окружењу. Рецимо код нас је теренски рад опорезован, дакле подложан је обрачуну и пореза и доприноса. Док се у ФБиХ теренски задатак може исплатити до висине 48 КМ дневно без пореза и доприноса, у РС се комплетан износ који се исплати за терен оптерећује порезима и доприносима", навео је Милић.



Оставите одговор