Код нас борба бикова: Куба усвојила закон о добробити животиња, борба пијетлова није кажњива
Куба је усвојила закон о добробити животиња, први у историји те карипске државе, којим се предвиђају казне за лоше поступање према животињама, али су од његових одредаба изузети борба пјетлова и религијско жртвовање.
Закон се сматра побједом цивилног друштва, које је први пут доживјело да неки од његових захтјева постане закон.
Прије двије године, 7. априла 2019, око 500 људи је демонстрирало у Хавани тражећи закон о заштити животиња, што је била прва независна и неполичка манифестација те врсте коју су кубанске власти одобриле.
"Успостављање правних норми које гарантују добробит животиња и подижу свијест нашег становништва о бризи и поштовању према животињама је захтјев нашег друштва (…) Циљ је да се постигне складни однос људи и осталих врста, као незаобилазни услов опстанка свих", наводи се у закону.
Законом се "забрањује људима да изазивају сукобе животиња било које врсте, осим у изузетним случајевима одобреним од надлежних власти".
Тако су забрањене борбе паса, али су борбе пјетлова и даље дозвољене уколико се одржавају у тачно одређеним просторима под надзором државе. Борбе пјетлова су укоријењена традиција на Куби, а чак је и породична кућа Фидела Кастра имала једну арену намијењену томе.
Такође, и даље ће бити могуће жртвовање животиња за вјернике сантерије, религије поријеклом из Нигерије коју су на Кубу донијели робови из Африке. Закон наводи да се "жртвовање мора изводити са саосјећањем и брзо, да би се избјегли бол и стрес".
Законом с као заштићене животиње препознати "сви сисари, птице, пчеле, рептили, рибе, мекушци, ракови и водоземци", а као њихова добробит "адекватно стање са становишта физичког и менталног здравља, у условима живота и смрти".
Казне за злостављање животиња ће износити од 500 до 4.000 пезоса, што је од 21 до 167 долара.