Ко кога ложи у Ложионичкој улици?!

Забачена је и многим грађанима непозната, као и чињеница да се тамо свакодневно загађује животна средина и угрожава здравље и безбједност њених становника. Ложионичка улица у Бањој Луци се налази уз пругу, у насељу Лазарево неколико километара од центра Бањалуке.Само три километра удаљена од центра града Бања Лука, налази се у ИИИ градској зони, те […]

петак, септембар 19, 2014 / 13:22

Забачена је и многим грађанима непозната, као и чињеница да се тамо свакодневно загађује животна средина и угрожава здравље и безбједност њених становника.

Ложионичка улица у Бањој Луци се налази уз пругу, у насељу Лазарево неколико километара од центра Бањалуке.Само три километра удаљена од центра града Бања Лука, налази се у ИИИ градској зони, те је насељено подручје града Бања Лука у којем је смјештено и више привредних субјеката.

Становници Ложионичке улице су се обраћали бројним институцијама у циљу остваривања свог уставног права на здраву животну средину, те су у коначници потражили и помоћ у „Центру за животну средину/Архус центру“ Бања Лука.

Увидом у бројну документацију достављену од станара Ложионичке улице али и институција града Бања Лука и Републике Српске, те биљежењем стварног чињеничног стања, дошли смо до сазнања да постоје елементи кривичних дјела који ће бити предмет кривичне пријаве против ових предузећа и одговорних за овакво стање.

Боксит

У непосредној близини породичних кућа на тзв. 20-том колосијеку теретне жељезничке станице у Бањој Луци, предузеће „Рудници боксита“ д.о.о Бања Лука истовара и лагерују руду боксита чија се црвена прашина расипа и загађује ваздух, земљиште и воду која се након падавина слијева у сливнике и завршава у ријеци Врбас, без икаквог претходног третмана.

Мјесто истовара руде није бетонирано, адекватно ограђено нити на било који други начин испуњава минимум услова за обављање ове дјелатности, а наслаге црвене прашине се након падавина претварају у црвено блато које се лијепи на гуме возила, те разноси дужином и ван Ложионичке улице.

Конкретне радње предузећа „Рудници боксита“ д.о.о. Бања Лука којим се загађује животна средина се огледају у томе што „Рудници боксита“ д.о.о. Бања Лука врше пријем камиона, вагање, лагеровање и утовар руде боксита у вагоне са жељезничког земљишта које су узели у закуп од Жељезница Републике Српске и које су по Уговору о закупу требали уредити за своје намјене. Међутим, „Рудници боксита“ д.о.о. Бања Лука то нису учинили.

Прилаз наведеном лагеру је дијелом из Ложионичке улице гдје камиони иду на вагу, а затим макадамским путем на депо боксита гдје се врши истовар. По повратку са депоа се такођер враћају макадамским путем и излазе на жељезнички истоварни лагер, којом приликом се љети ствара огромна прашина, а у прољеће и јесен црвено блато. На точковима камиона се износи руда која доспијева у Ложионичку и друге околне улице. Приликом прања манипулативног платоа, радници „Рудника боксит“ д.о.о. Бања Лука то чине на начин што руду сапирају шмрком уз и низ жељезнички истоварни лагер и на тај начин запушавају сливнике оборинских вода.

Треба нагласити да је управо запушавање сливника оборинских вода један од узрока поплава које су ове године погодиле и град Бања Лука. Поред тога, оваквим дјеловањем се уз приватна дворишта стварају велике наслаге руде.

Предузеће „Рудници боксита“ д.о.о. Бања Лука је претходних година неколико пута подносило захтјеве за издавање еколошке дозволе. Двије еколошке дозволе издате од Одјељења за просторно уређење Градске управе Бања Лука су поништене од стране Министарства просторног уређења, грађевинарства и екологије РС. Предузеће „Рудници боксита“ д.о.о Бања Лука су поднијели и трећи захтјев за издавање еколошке дозволе, међутим, у току покренутог поступка су одустали од поднесеног захтјева, тако да је ово предузеће своју дјелатност обављало и настављало обављати без неопходне еколошке дозволе, и то све уз знање одговорне особе – директора.

Како је претходно и описано, еколошка дозвола никада није прибављена, а предузеће „Рудници Боксита“ д.о.о. Бања Лука и даље обавља све наведене активности којима загађује животну средину и нарушава здравље становника Ложионичке улице.

Старо жељезо

Предузеће „Милкус“ д.о.о. Пале обавља дјелатност прикупљања, складиштења и прераде секундарних сировина, на начин да се тај отпад меље на локацији 20-тог колосијека и том приликом депонује огромне количине металног отпада и даље транспортује жељезницом.

Не ради се о привременом складиштењу, што је очито из количине отпада која је стално на лагеру и која се не смањује. Усљед дјелатности које обавља предузеће „Милкус“ д.о.о. Пале огромна количина прашине свакодневно лебди над животним простором станара Ложионичке улице, који су константно изложени и несношљивој буци. Битно је нагласити да предузеће „Милкус“ д.о.о. нема прилаз уређен за своје потребе, нити излаз са земљишта које користи, тако да користи излазни пут као и предузеће „Рудници Боксита“ д.о.о. Бања Лука, на који начин се поновно враћа кроз Ложионичку улицу.

У односу на предузеће „Милкус“ д.о.о. Пале, Одјељење за инспекцијске послове Града Бања Лука је донијело Рјешење којим је наредило да се одмах примјене све потребне хитне мјере које ће спријечити емисију укупно лебдећих честица у ваздуху; да у року од 10 дана изврши мјерење нивоа загађујућих и укупно лебдећих честица у ваздуху и то путем овлаштених субјеката; те да прибави дозволу за управљање отпадом од надлежног министарства.

Истовремено је предмет везан за ово предузеће регистрован и у Тржишној инспекцији, обзиром да предузеће „Милкус“ д.о.о. Пале никада није било регистровано за рад у Бањој Луци. Рјешењем број: 09-371-294/2013. од 17.05.2013. године је предузећу „Милкус“ д.о.о. Пале наређена обустава обављања дјелатности управљања отпадом до прибављања дозволе за управљање отпадом, обзиром да ово предузеће такву дозволу није прибавило, а било је обавезно. Међутим, „Милкус“ д.о.о. Пале је наставио са обављањем дјелатности и то у касне вечерње сате, са истим посљедицама које су претходно описане.

Рјешењем инспектора о забрани рада до прибављања дозволе за управљање отпадом, 15.04.2014. године је забрањен рад овом предузећу. Дана 29.05.2014. године утврђено је да је предметно Рјешење прекршено дјеловањем привредног субјекта, због чега су градски инспектори поставили знакове забране (трака и обавјештење).

Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС издаје 29.08.2014. године Рјешење о издавању Еколошке дозволе која је предуслов за добијање дозволе за градњу и дозволе за управљање отпадом које овај субјекат не посједује.

Дана 03.09.2014. године трака је скинута од стране представника Одјељења за инспекцијске послове ГУ Б.Лука, а по налогу начелника инспекције ГУ Бања Лука а разлог је наводно добијање еколошке дозволе за Милкус д.о.о. Бања Лука.

Одмах по уклањању инспекцијске траке привредни субјект је почео да ради пуним капацитетом иако му је рад забрањен због не посједовања дозволе за управљење отпадом, грађевинске дозволе а не само еколошке дозволе.

Умјесто закључка

Камиони и даље долазе у Ложионичку улицу па боксит и жељезо слажу, премећу, навлаче цераде, просипају све по земљи, загађују ваздух, земљиште и воду својим радом, чак и викендом.

У своме раду Архус центар Бања Лука је испитивао чија је одговорност и ко је дозволио рад ових предузећа без претходно прибављених свих потребних дозвола, те ако не дође до рјешења овог случаја у складу са прописима, покренуће се правне радње које су предвиђене за овакво понашање и грубо кршење Закона.



0 КОМЕНТАРА

  1. Протећи ће још много воде драги пријатељи док народ не види да без еколога парламент и влада Српске не може.

    Да другачије може, не би зелени промијенили комплетан начин понашања становништва и пословног понашања привредника у Европи тек задњих двије деценије како се и они питају.

    Од дана када су ушли у локалне и државне парламенте предлагали су законе које нико није смио да одбије ако није одлучио да буде политички мртав.

    Наравно те законе су ти исти зелени и провели, а тзв. велике партије нису смјеле да то одбију из страха од јавности.

    Толико већ каснимо, значи лијепо је указивати на зло, оно што је сигурно, без уплива у законодавну и извршну власт нема промјена на боље, напротив.

    Да то хоће наши већ би се примјењивало,имамо ми парламент, партије на власти, опозицију, министарства,имамо већ сад солидне законе,што се не примјењују, зар није тако?

    Поздрав и издржите, шта друго да вам кажем.

Оставите одговор