Кипар следећи кандидат за банкрот!

Кипар је сљедећа земља у евро-зони која је пред банкротом, и то неће зауставити ни оставка Владе. Агенција Стандард енд Порс смањила је финансијски рејтинг Кипра за један степен, јавља Дојче веле. Послије прошломјесечне експлозије контејнера са заплијењеном иранском муницијом, која је уништила главну кипарску електрану, обнова уништеног ће коштати више милијарди евра, а тај […]

уторак, август 2, 2011 / 08:04

Кипар је сљедећа земља у евро-зони која је пред банкротом, и то неће зауставити ни оставка Владе.

Агенција Стандард енд Порс смањила је финансијски рејтинг Кипра за један степен, јавља Дојче веле.

Послије прошломјесечне експлозије контејнера са заплијењеном иранском муницијом, која је уништила главну кипарску електрану, обнова уништеног ће коштати више милијарди евра, а тај новац Кипар нема, иако му је потребан како би одржао какво-такво функционисање привреде.

Уз то држава је тијесно повезана са Грчком, која је финансијски пред пропашћу. Кипарске банке још увијек држе грчке државне обвезнице у вриједности од око 20 милијарди евра и ако дође до репрограмирања грчког дуга, кипарске банке би могле да изгубе много милијарди.

Због свега тога нови министри ће морати да траже финансијску помоћ од ЕУ, којом Кипар 2012. преузимс предсједавање.

Досадашњи коалициони партнери, комунистичка странка Акел и странка центра Дико, почели су преговоре о формирању нове владе која ће се прихватити тешког задатка чупања државе из финансијске кризе. Два партнера имају 28 од 56 мандата у парламенту, али није искључено ни формирање владе националног јединства.

Кипар је у тешку кризу упао за само три недјеље, послије експлозије која је подстакла стварање протестног покрета. Тај покрет се јавио спонтано – народ је владу оптужио да је неспособна. То што државни дуг Кипра износи 61 одсто од бруто-друштвеног производа није тако драматично као у Грчкој, али 2010. је буџетски дефицит државе износио 5,3 одсто БДП-а. При томе су се жестоко побунили синдикати, јер државни апарат гута трећину буџета и готово шестину БДП-а.

Гувернер Централне банке Кипра Атанасиос Орфанидес упозорио је да би трошкови за јавне службе могли да се отму контроли и прогутају чак половину буџета.



Оставите одговор