Кинези протестују због америчког ратног брода
Кина је америчком амбасадору у Пекингу уложила протест због тога што се један амерички ратни брод приближио у уторак једном од вештачких острва у Јужном кинеском мору, што Кина оцењује као нарушавање њене суверености. Занг Јесуи из министарства спољних послова Кине рекао је амбасадору Максу Бакаусу да САД нису уважиле кинеске ставове и да су […]
Кина је америчком амбасадору у Пекингу уложила протест због тога што се један амерички ратни брод приближио у уторак једном од вештачких острва у Јужном кинеском мору, што Кина оцењује као нарушавање њене суверености.
Занг Јесуи из министарства спољних послова Кине рекао је амбасадору Максу Бакаусу да САД нису уважиле кинеске ставове и да су угрозиле кинески суверенитет и безбједност. Не наводећи друге детаље, Занг је рекао да је јучерашњи провокативни маневар америчког разарача угрозио и особље и инфраструктуру на острву, пренио је АП.
Кина је изузетно незадовољна и најоштрије се против америчким акцијама, навео је Занг.
Министарство одбране САД није потврдило нити коментарисало јучерашњи састанак у кинеском министарству спољних послова.
Пекинг је саопштило да је амерички разарач „Ласен” незаконито ушао у кинеске воде и приближио се 12 миља вјештачком острву, за шта није имао одобрење кинеске владе.
Портпарол Стејт департмента Џон Кирби рекао је јуче да распоређивање америчког војног брода у близини вјештачког острва које је изградила Кина у спорним водама Јужног кинеског мора, не би требало да има негативан утицај на односе Вашингтона и Пекинга.
Кирби је рекао на брифингу за новинаре да су односи са Кином од виталне важности за САД, која жели да види њихов развој, на обострану добробит, упркос разликама око Јужног кинеског мора, пренио је Ројтерс.
Америчку слободну пловидбу, укључујући и ону у Јужном кинеском мору, не утврђује неко појединачно право, саопштила је Бијела кућа, додајући да ће САД летјети и пловити, гдје год то међународно право допушта.
Упитан о патроли америчке морнарице, коју је вршио разарач, портпарол Бијеле куће Ерик Шулц је казао да не може износити детаље о војним операцијама.
САД сумња да Кина гради аеродроме на острвима који се налазе у међународним водама.
Кина негира тврдње да жели милитаризовати острва, на које право полажу још и Тајван, Вијетнам, Брунеји, Малезија и Филипини.