Кинези планирају: Економски престижемо САД 2035.

Усред пандемије коронавируса, Кина се појављује као мотор глобалног раста. Кина је једина велика економија за коју се очекује да ће ове године показати позитиван напредак, с ММФ-ом који предвиђа раст од 1,9 посто, а слиједи узлет од нестварних 8,2 посто у 2021.

среда, новембар 4, 2020 / 15:52

Ипак, наставак трговинских трвења између двије највеће свјетске економије значи да САД неће имати користи од тога од овог ширења као и од велике кинеске фискалне и монетарне пумпе након велике финансијске кризе 2007.-2008.

Пекиншка визија "основне социјалистичке модернизације” из 2035. године укључује неколико специфичних циљева и није посебно споменула Сједињене Државе. Но, порука је јасна између линија да ће Кина остати на својој путањи раста како би замијенила САД као главну свјетску економију у сљедећих 15 година.

Укупна економска величина Кине и доходак по становнику "попеће се на нови висок ниво” до 2035. године, уз значајна побољшања у њеној економској, технолошкој и свеобухватној моћи, стоји у саопштењу с петог пленарног засједања Средишњег одбора Комунистичке партије.

Бруто домаћи производ (БДП) по становнику у Кини досећи ће бруто производ у "напредној земљи средњег нивоа”, с већом групом средњег дохотка у земљи и "новим конкурентским предностима” у иностранству, према саопштењу. Укратко, Кина ће до 2035. бити богата, зелена, поштена и застрашујућа економска сила.

Ако се ова визија може постићи, природни је резултат да ће кинески економски утицај премашити утјецај САД-а. На примјер, у смислу укупне економске величине, будући да је кинеско становништво готово четири пута бројније од америчког, БДП по глави становника који је отприлике половина америчког кинеску би економју учинило двоструко већом.

Вриједно је напоменути да Пекинг сада с апсолутном сигурношћу гледа на тренд континуираног раста. Оно што кинеско руководство превиђа је да се стопа раста земље може мијењати из године у годину – о чему свједочи и начин на који је избијање коронавируса резултирало падом стопе раста ове године – али тренд раста ће се задржати барем до 2035. године.

Изгледи одражавају ново повјерење у Пекингу да је Кина способна да се носи с разним изазовима. Трговински рат који је започела Трампова администрација сматран је главном пријетњом, али није имао стварног утицаја на кинеску трговину. А избијање коронавируса у почетку се доживљавало као пријетња кинеском расту, али проблеми су се показали краткотрајнима.

Централна тачка најновијег нацрта владајуће Кинеске комунистичке партије јест да Кина мора уредити властиту кућу јачањем иновација и јачањем самодовољности.

А за кинеске челнике ово је поуздан приступ за побједу у економском сукобу са САД-ом, без обзира на то што ће Wасхингтон даље предузимати.



Оставите одговор