Кинески предсједник: Опсједнути БДП-ом, заборавили смо Марксизам

За вријеме обиљежавање 92. годишњице оснивања Кинеске Комунистичке Партије (ККП), која је на власти од 1949., кинески предсједник Кси Ђинпинг одржао је говор у којем је истакнуто како се функционери ККП-а морају престати толико поводити само за економским бројкама. "Опсједнутост БДП-ом треба замијенити повратком на принципе марксизма", нагласио је је Кси. Рекао је како Партија […]

субота, јул 6, 2013 / 17:38

За вријеме обиљежавање 92. годишњице оснивања Кинеске Комунистичке Партије (ККП), која је на власти од 1949., кинески предсједник Кси Ђинпинг одржао је говор у којем је истакнуто како се функционери ККП-а морају престати толико поводити само за економским бројкама.

"Опсједнутост БДП-ом треба замијенити повратком на принципе марксизма", нагласио је је Кси.

Рекао је како Партија мора усвојити темељније критеријуме према којима би се процјењивала ефикасност функционера, а не само да се оцјењују према "економским бројкама". "Партија мора разматрати рад локалних функционера у различитим аспектима који укључују квалитет живота људи, развој локалне заједнице и квалитет околине", рекао је кинески предсједник.

"Никада не бисмо требали процјењивати кадар само према БДП-у. Када се унапређују чланови ККП-а треба размотрити интегритет особе као највиши приоритет, а тек онда способности. Партијски кадар требају сачињавати чврсти сљедбеници комунистичких идеала, људи који вјерују у Марксизам и који су одани борци за социјализам с кинеским карактеристикама", објашњава он.

"Интегритет партијског функционера неће расти с годинама службе или промоцијом, већ уз константну самодисциплину и изучавање марксистичких класика и теорије социјализма", рекао је предсједник Ки Ђинпинг који је уједно и генерални секретар ККП-а и врховни заповједник кинеске војске. Многи истичу како се Кси у релативно кратком времену откако је преузео дужност наметнуо као најважнији кинески вођа након Мао Це-тунга и Денга Ксиаопинга.

Већ преко двије деценије Кина се, након "реформи" које је увео Ксиаопинг, удаљава од социјалистичких идеала без обзира да ли то називали социјализмом или "социјализмом с кинеским карактеристикама", но изгледа како Ђинпинг не жели да тај процес оде предалеко. Откако је дошао на власт од њега се очекивало да ће "подсјетити" одређене групе унутар владајуће ККП како Кина након периода великог економског раста – који према појединим аналитичарима ипак успорава – мора фокус пребацити назад на изворне вриједности на којима је стасала Кинеска Комунистичка Партија прије готово сто година.

У свм излагању нарочито је нагласио важност нових младих кадрова који ће тек ступити у ККП те како управо они морају највише свој положај изградити на аутентичним марксистичким идеалима, а не на утрци за што снажнијим економским показатељима.

Многи ће, оправдано, бити скептични према самом помену НР Кине и Марксизма у истом контексту јер Кина данас "игра" готово према свим правилима глобалне капиталистичке трке, уз поједине властите "карактеристике". Упркос томе, након претходне администрације Ху Ђинтаоа из које се нису често чули позиви за рестаурацијом "марксистичких идеала", владавина Ђинпинга могла би донијети неке конкретне промјене.

Знатне промјене већ су се десиле на спољнополитичком плану. Након доласка Ђинпинга на власт дошло је и до наглог зближавања Пекинга и Москве. Кси је за своју прву међународну посјету изабрао управо Русију, а недавно су почеле до сада највеће поморске војне вјежбе Русије и Кине.



Оставите одговор